İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:58 İkindi15:22 Akşam17:45 Yatsı19:10 İmsak06:31 Güneş08:01 İşrak08:44
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 12°C Nem %76
Türkçe
17 Cemaziyelevvel 1445 30 Kasım 2023 Perşembe
17 Cemaziyelevvel 1445
İşrak
08:44
Öğle
12:58
İkindi
15:22
Akşam
17:45
Yatsı
19:10
İmsak
06:33
Güneş
08:03
Giriş Yap

Malezya’da doğal ve geleneksel kıyafete teşvik

31.08.2023    |

Geçtiğimiz hafta itibariyle ülkenin idari başkenti Putrajaya’da tüm devlet memurlarının Perşembe günleri geleneksel kıyafet olan “batik”le işe gelmesi gerekiyor. 

Söz konusu kural ülkenin mirası ve kimliği olarak görülen “batik”in tanıtılması ve yeniden yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.  

Bu adımın Malezya batik endüstrisini desteklemek ve Malezya kimliğinin bir mirası ve sembolü olarak kalmasını sağlamak olduğu belirtildi.

Girişimin küçük ve orta ölçekli işletmelere fayda sağlayacağı ve dolayısıyla ülke ekonomisini canlandırmaya yardımcı olacağı düşünülüyor.

Batik yalnızca Malezya’da değil, diğer Güneydoğu Asya ülkelerinde de yöresel olarak tercih edilen geleneksel mütevazi kıyafetlerde kullanılan bir sanat.

Erkeklerin bol kesimli gömlek, pantolon ve ve desenli peştemalden oluşan yöresel batik kıyafetine “baju Melayu”, hanımların bol kesimli desenli tunik ve etekten oluşan batik kıyafetine “baju kurung” deniliyor.  

Batik, doğal kumaşlar üzerine organik kök boyalarla el işi geleneksel desenlerin işlendiği geniş kesimli yöresel kıyafetleri temsil ediyor. Plastik kumaşlar ve makine baskılı desenler batik olarak tanımlanmıyor.  

Ülkede 31 Ağustos'ta bir milli kutlamada aralarında bakanların da bulunduğu 400’den fazla katılımcının yöresel renk ve tasarımlar içeren Malezya batik kıyafeti giymesi bekleniyor. El sanatları kurumu bakanlıklar, devlet daireleri ve kurumlarının yanı sıra yüksek öğrenim kurumlarında da batik hakkında tanıtım faaliyetleri düzenliyor. 

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hayatımıza En Güzel Örnek
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hayatımıza En Güzel Örnek
Hayatımıza En Güzel Örnek Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close