İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:38 İmsak03:24 Güneş05:25 İşrak06:08 Öğle13:11
Hava - Hava durumuAçık 29°C Nem %41
Türkçe
17 Zilhicce 1445 23 Haziran 2024 Pazar
17 Zilhicce 1445
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:38
İmsak
03:24
Güneş
05:25
İşrak
06:08
Giriş Yap

Rokanın faydaları saymakla bitmiyor

13.09.2023    |

Roka; salataların içerisinde yaygın bir şekilde kullanılan koyu yeşil yapraklı bir bitki. İçerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde de insan vücuduna oldukça önemli katkılar sağlıyor.

Roka; kalsiyum, mineraller, vitaminler, potasyum, magnezyum, fosfor, sodyum, yüksek oranda C vitamini, A, E, K vitaminleri, folik asit ve az da olsa B vitaminine sahip.

Roka; sağlık bakımından da oldukça faydalı. Kalbi korur, göz sağlığını iyileştirir, kanser riskini azaltır, kiloyu kontrol altına alır, sindirime yardımcı olur, kan basıncının kontrol edilmesine katkı sağlar, şeker hastalığını önler, sağlıklı kemikler adına kalsiyum ve K vitaminine sahiptir. 

Rokanın diğer faydaları şöyle:

 - Kanın gereksinim duyduğu oksijenin değerini yükseltir.

 - Hastalanmaya karşı bağışıklığı güçlü tutar.

 - Vücut direncini arttırır.

 - Göz ve diş sağlığına olumlu etkileri vardır.

 - A vitamini açısından zengindir.

 - Kemik sağlığına faydalıdır.

 - Hafızayı geliştirir.

 - Görme yeteneğini arttırıp, yaşlılık döneminde görme problemlerinin önüne geçer.

 - Unutkanlık riskini en aza indirger.

 - K vitamini açısından zenindir. 

 - Boğazda bulunan balgamı söker.

 - Kanserli hücrelerin oluşumunu önlemeye yardımcıdır.

 - Vücudun B vitamini gereksinimini karşılar.

 - Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

 - Vücutta bulunan toksini atar. 

Roka içerisinde beta-keroten bulunur. Bu yüzden; sarı nokta, kanser gibi rahatsızlıkların seyrinin yavaşlamasına etki eder. Kalsiyum gibi içeriklerden ötürü oldukça faydalı olan roka, daha az oksalat içermesinden daha fazla tercih edilir. 

A vitamini bakımından oldukça yüksek bir orana sahip olan roka, göz sağlığı açısından da önemli. Zira, A vitaminin eksikliği; gece körlüğü, kornea, göz iltihabı, göz kuruluğu gibi durumlara sebep olabilir. 

Folat; gebelik adına gereklidir. Bebeğin korunmasına yardımcı olan bu bileşen, rokada bolca bulunur. 100 gram rokanın yüzde 25'i folat bileşeninden oluşmuştur. 

Rokanın az bilinen faydaları;

Rokanın içinde yer alan glukozinolat bileşeni; bağırsak ve akciğer kanserini önlemek konusunda oldukça etkilidir. Bu bileşenler açısından zengin olan rokanın, gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda hipotiroid riski oluşabilmektedir.

Roka, K vitamini açısından oldukça zengindir. Bununla beraber günlük K vitamini gereksiniminin tamamını karşılar. K vitamini ise; kemik gelişimi ve sağlığı açısından çok yararlıdır. Roka devamlı tüketildiği zaman beyin hücrelerine de yarar sağlar.

C vitamini oranı çok yüksek olan roka, antioksidan bakımından da etki sağlayıp, cilde çok önemli faydalarda bulunur. Bunun dışında başka hastalıklara karşı da korur.

Roka, bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki.

Her bitkide olduğu üzere rokanın da fazla tüketilmesi, insan sağlığı bakımından zararlı olabilir. Roka pek çok hastalığa şifadır ancak gün içerisinde tüketilmesi gereken miktar aşılırsa midede ağrı ve yanma meydana gelebilir. 

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
İdeal İletişim
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
İdeal İletişim
İdeal İletişim Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close