İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam18:59 Yatsı20:18 İmsak06:10 Güneş07:35 İşrak08:17 Öğle13:21 İkindi16:27
Hava - Hava durumuAçık 13°C Nem %76
Türkçe
17 Şaban 1445 27 Şubat 2024 Salı
17 Şaban 1445
İkindi
16:27
Akşam
18:59
Yatsı
20:18
İmsak
06:12
Güneş
07:37
İşrak
08:17
Öğle
13:21
Giriş Yap

Şiddetli kaşıntı, uyuza dikkat!

Özel Haber
Özel Haber
29.11.2023    |

Temas yoluyla bulaşan ve uzun süreli olarak şiddetli kaşıntı süreciyle devam eden uyuz parazitinden sakınmak için nelere dikkat edilmeli? Rahatsızlıktan kurtulmak için neler yapılmalı?

Şikayetçi olanların sayısında son günlerde artış görülen uyuz vakalarıyla ilgili olarak korunma yolları ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi veren Cildiye Uzmanı Dr. Süleyman Dönmez, söz konusu kaşıntının bir parazitten kaynaklandığını belirtti.

AKRA’da katıldığı bir programda Dönmez şu bilgileri paylaştı:

“Sonbahar ve kış aylarında artış görülen uyuz, insandan insana yakın temasla bulaşan bir parazit. 15 dakikalık bir temas, ortak eşya kullanımı ile bulaşabilir. Parazit, derinin üst tabakasından tünel açarak ilerliyor. Özellikle geceleri hareket ettiği için halk arasında ‘gece kaşıntısı’ olarak biliniyor.”

Uykudan uyandıran kaşıntıya sebep oluyor

“Özellikle gece uyurken yorganın örtülmesiyle beraber vücut ısısı artınca parazit hareketliliği artıyor ve bu da kaşıntı şiddetini artırabiliyor.

Parazit bulaştığında 15 günlük süre içerisinde kaşıntı yapmayabilir. Uyuz vakası ile temas sonrası hemen etki etmeyebilir. Duyarlılık olduğunda birkaç gün içerisinde kaşıntı hissediliyor.”

Nasıl bulaşıyor?

Parazit, dışarıda üç gün, vücutta günlerce aylarca kalabiliyor. Vücutta etki etme süresi kişinin bağışıklığı ve duyarlılığına göre değişebiliyor.

Mağazalarda kıyafet kabinlerinde denenen giysilerde bu kıyafeti daha önce deneyen kişide parazit varsa bulaşabilir. Kafeterya gibi kalabalık ortamlarda soğuktan korunmak için omuzlara örtülen şallardan da bulaşma ihtimali var.

Mağazadan ya da kargo ile alınan kıyafetlerin mutlaka yıkanarak kullanılması gerekir.

Kaşıntı hangi noktalarda görülüyor?

Uyuz paraziti, erişkinlerde boyundan aşağı bölgelerde; el parmak araları, bilek, dirseklerin iç yüzeyi, karın bölgesi, bacakların iç yüzeyi ve kalçada, göğüs bölgesinde kaşıntıya sebep olabiliyor. Çocuklarda ise avuç içleri, kulak arkası ve yüz bölgesinde görülür.

Kaşıntı sebebiyle gelen hastalara ilk olarak gece kaşıntısı olup olmadığı, ailede ya da ziyarete gelenlerde kaşıntı problemi olup olmadığı ve hangi bölgelerde kaşıntı hissedildiği sorularak ilk tespit yapılır.

Kapalı ve kalabalık ortamlar, yurtlar, okullar, kalabalık aile bireyleri, hijyene dikkat edilmeyen ortamlar yayılmanın arttığı yerlerdir.

Uyuz mikrobuna bağışıklık yoktur ve dolayısıyla birkaç kez geçirme ihtimali vardır.

Tedavi yöntemleri nelerdir? Uygun temizlik nasıl olmalı?

* İlk olarak hekime başvurulmalı. Bir ailede uyuz tespit edildiğinde tüm aile bireyleri henüz kaşıntı hissetmeseler de tedavi programına alınmalıdır.

* Önerilen uygun ilaç kullanımı, banyo yapılmasının ardından ev ortamının temizlenmesi gerekiyor

* Evdeki oturulan, yatılan yerler kanepe ve koltuklar, elektrikli süpürgeyle temizlenmeli, ardından sirkeli suyla temizlenmeli.

* Çamaşırlar 50 derece ve üzerinde yıkanıp ütülenmeli.

* Yıkanamayan ürünler kuru temizlemeye verilmeli ya da ağzı kapalı bir poşette 1 hafta bekletilmeli.

* Yeni alınan kıyafetler de mutlaka yıkanarak giyilmeli

* Direnç gelişimini önlemek için ilaçlar tavsiye ile değil hekim kontrolünde kullanılmalı.  

Dr. Dönmez, “Her kaşıntı uyuz değildir ancak uyuzun tespit edilmesi tedavisini sağlarken ihmal edilmemesi ailede ve diğer insanlara bulaşmasını engeller” dedi.

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close