İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:24 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:37 İmsak03:23
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %83
Türkçe
15 Zilhicce 1445 21 Haziran 2024 Cuma
15 Zilhicce 1445
Güneş
05:24
İşrak
06:08
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Giriş Yap

Ertelenip biriken işleri bitirmenin 5 pratik yolu

19.06.2024    |

Teslim edilme tarihi gelen ödevler, raporlar, okunmayı bekleyen kitaplar, bitirilmesi gereken projeler ve daha niceleri. Yığılan işlerin zaman yönetimini iyi yapamamakla ilgisi olduğu açık ancak sürekli çevrimiçi olmak, sosyal medya gibi uyaranlar da işleri biriktirmeye sebep olabiliyor.

Sürekli işleri ertelemek bekleyen listeye yenilerinin eklenmesiyle içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.

Peki işleri ertelemenin sebepleri neler? Motivasyon eksikliği mi, yapılması gereken işin son ana kadar olgunlaşmasını beklemek mi yoksa telefona sürekli gelen bildirimlere yetişmek mi?

Çevrimiçi erteleme, modern teknolojinin etkisiyle günümüzde daha belirgin hale gelmiş durumda. 

Erteleme eğilimi yüksek bireylerin sorunlu internet kullanımı veya sosyal medya kullanımı olasılığının daha yüksek olduğu birçok çalışmayla gösterilmiş. 

Erteleme davranışının mazisi eski olsa da modern teknolojiyle beraber sıklığı artarken uzmanlar, bu alışkanlığın üstesinden gelmenin ve daha etkili bir zaman yönetimi sağlamanın bazı pratik yollarını önermekte.

Erteleme ile başa çıkmanın 5 anahtarı:

1- Hedef Belirleme ve Öncelik Sırası:

Zaman yönetimindeki temel adım, hedefleri belirlemek ve bu hedeflere öncelik vermek. Günlük veya haftalık planlar yaparak işleri öncelik sırasına koyun.

2- Küçük Adımlarla Başlama:

Büyük görevleri küçük adımlara bölerek başlamak, işleri daha yönetilebilir hale getirebilir. İşe başlamak için küçük adımlar atarak motivasyonunuzu artırın.

3- Zamanı İyi Planlama:

Planlama, zamanı daha etkili bir şekilde kullanmanın anahtarıdır. Günlük işlerinizi, haftalık hedeflerinizi belirleyerek zamanı daha iyi planlayabilir ve takip edebilirsiniz.

4- Dış Etkileri Azaltma:

Odaklanmayı zorlaştıran dış etkenleri kontrol etmek önemlidir. Telefon bildirimlerini kapatmak, sosyal medya kullanımını sınırlamak ve sessiz bir ortamda çalışmak, dikkati dağıtan etkenleri azaltabilir.

5- Kendinize Ödül Verme:

Başarıldıkça kendinizi ödüllendirme, motivasyonu artırabilir. Küçük hedeflere ulaştığınızda kendinize kısa molalar veya keyifli aktivitelerle ödüllendirme yapabilirsiniz.

Bu öneriler, ertelemenin etkileriyle baş etmeyi kolaylaştırabilir ve daha etkili bir zaman yönetimi sağlayabilir. Uzmanlar, herkesin kendi çalışma tarzına uygun bir yöntem bulması gerektiğini vurguluyor.

Ancak, zaman yönetimindeki bu temel prensipler, ertelemeyi azaltmak ve daha başarılı bir yaşam sürmek için önemli bir adım olabilir.

 

­

 

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close