İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:23 Güneş05:24 Öğle13:11 İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:37
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %78
Türkçe
15 Zilhicce 1445 21 Haziran 2024 Cuma
15 Zilhicce 1445
İmsak
03:23
Güneş
05:24
İşrak
06:08
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:37
Giriş Yap

Gençler ekran bağımlılığından nasıl kurtarılabilir?

01.01.2024    |

Ekran bağımlılığı, özellikle çocukların saatlerini ekran karşısında geçirmesine sebep oluyor. 

Dijital oyun dünyası gençleri ekranlara bağlıyor. Çin’in video oyunlarına harcanan zamanı sınırlayacak yeni kurallar getireceğini duyruldu.

Kısıtlama uygulamasına Türkiye’de de ihtiyaç olduğunu söyleyen Çocuk ve Genç Psikiyatristi Doç. Dr. Veysi Çeri, "Aileler bu durumun üstesinden tek başına gelemez. Ortamda bu kadar yaygınken bu tür kısıtlamalara ihtiyaç var. Bağımlılık yapan davranış ya da maddeye 21 yaşından önce maruz kalınırsa bu yaştan sonraki maruz kalmadan 4-5 kat fazla bağımlı hale geliniyor.

Araştırmalarda günde 2 saate kadar olan stres atma, sosyalleşme ekran süresi gençlerin psikolojisine iyi geliyor. Aslında gençler için doğayla iç içe teknoloji merkezleri açsak ve çocukları burada 1-2 ay sanat, spor ve arkadaşlarıyla buluştursak bu mecralardan uzaklaştırabiliriz.” dedi.

Dijital oyunlar gençleri ekrana bağımlı yapıyor

Öte yandan Çin, online oyun şirketlerinden ulusal çıkarlara zarar veren oyunları yasaklamaya ve oyun kurallarını yenilemeye hazırlanıyor.

Ayrıca ülke, 18 yaşın altındaki çevrimiçi oyuncuların cuma günleri, hafta sonları ve tatil günlerinde yalnızca 1 saat oynamasına izin verileceği kararına varmıştı.

Uzmanlar, "Tamamen yasaklamak hiçbir zaman doğru çözüm olmuyor. Yasaklamak bunu daha çok cezbedebilir. Süre ve içerik sınırı koyulmalı. Oyun dahi olsalar içerdiği şiddet ve uygunsuzluk gibi sebepler çocukların ruh sağlığını etkiliyor. Aileler çocuklarını oyunların aşırı oynanmasından uzaklaştırmak için, süreyi yavaş yavaş azaltarak kısıtlama uygulamalı. Ekransız süreler belirlenmeli. Gençler farklı aktivitelere de yönlendirilmeli" diyor.

Milliyet

 

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close