İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam18:59 Yatsı20:18 İmsak06:10 Güneş07:35 İşrak08:17 Öğle13:21 İkindi16:27
Hava - Hava durumuAçık 13°C Nem %71
Türkçe
17 Şaban 1445 27 Şubat 2024 Salı
17 Şaban 1445
İkindi
16:27
Akşam
18:59
Yatsı
20:18
İmsak
06:12
Güneş
07:37
İşrak
08:17
Öğle
13:21
Giriş Yap

Singapur camilerinde manevi bahar, 3 aylar coşkusu

Özel Haber
Özel Haber
10.02.2024    |

Manevi bahar mevsimi üç aylar, Singapur camilerini ve medreselerini, hakeza hanelerini şenlendirdi.

Çoğu Malay asıllı bir kısmı Hint asıllı olan Singapur Müslümanları bu mevsimde khayr hasenat yapmaya, çocukları hediyelerle sevindirmeye, camilerde düzenlenen etkinliklere ailecek katılmaya özen gösteriyor.

Recep ayının başından itibaren Müslümanlar birbirlerini “Selamat Menyambut Rajab” yerel tabiriyle Recebi şeriflerini tebrik ediyor. Birbirlerine Peygamber Efendimiz’e (SAS.) nisbet edilen “Allah’ım! Bize Receb'i ve Şa'ban'ı mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır” anlamında duanın Malaycası olan “Ya Allah berilah berkat kepada kami dalam bulan Rejab dan bulan Syaaban dan sampaikanlah kami ke bulan Ramadan.” sözlerini söylüyorlar.

Singapur’da üç aylar boyunca her camide günün farklı saatlerinde farklı etkinlikler düzenleniyor. Etkinlikler yalnız camilerle sınırlı değil. Anaokullarından gençlik merkezlerine, online platformlara ve hanelere kadar ülke Müslümanlarının mekanlarında bir manevi bahar havası solumak mümkün.

Mirac Kandili de coşkuyla kutlandı

Singapur’un tüm camilerinde Cuma hutbesi Peygamber Efendimiz’in (SAS.) İsra ve Mirac mucizesini ele alıyordu. Yerel tabirle kimi zaman “Israk ve Mikraj” kimi zaman “İsra’ ve Mi’raj” şeklinde ifade edilen bu olayın, dört hürmetli ayın biri olan Recep ayının 27. gecesinde gerçekleştiğine değinildi. Bu gece verilen nimetlerden olan 5 vakit namaza ve Bakara suresinin son iki ayetindeki dualara dikkat çekildi. Namaz ibadetinin Allah’a inanan kimselerin miracı olduğu, Allah’la en yakın yerin secde hali olduğu vurgulandı.

Üç aylar boyunca her camide farklı etkinlikler düzenleniyor

Bedok semtinde yer alan Alkaf Kampung Melayu camiinde her perşembe akşam namazının ardından Kur’an kıssaları, Tıbbı Nebevi, hadis konularında altı farklı üstazın rehberliğinde “tahlil” etkinliği gerçekleştiriliyor.

Haftada bir gün duha vaktinde üstazeler tarafından hanımlara yönelik sohbet düzenleniyor. Haftada bir gün de öğle namazının ardından tefsir sohbeti verilerek salavatlar getiriliyor.

Üstaz ve üstaze kavramları, Singapur’da medrese eğitimi görmüş ve İslami ilimlerde ihtisas yapmış kimselerin ünvanı.

Yıl boyu devam eden sohbetler üç aylarda daha bir yoğunlaşıyor. Aynı camide Recep ayında bir hafta sonu ortaokul ve lise grubu çocuklara yönelik düzenlenen eğitim kampında beş vakit toplu halde namazın yanı sıra yerel tabirle “qıyamullail” denilen gece namazı, okçuluk ve geleneksel spor silata da yer veriliyor. 

Tampines mahallesindeki Ğufran mescidinde Ramazan ayının son on gününde itikafa kalmak isteyen, toplu halde gece namazı eda ederek sahur yapacak olan kimseler için caminin ilgili bölümleri hazırlanıyor.

Ensar mescidinde ise Receb ve Şaban aylarının farklı günlerinde “qıyamullail” diğer bir ifadeyle toplu halde gece namazı kılınacağına dair duyurular yer alıyor. 

Eğitim kurumları da özel programlar düzenliyor

Çocuklar için gönüllü düzenlenen başka bir hafta sonu etkinliğinde ise İsra ve Miraç mucizesinin gerçekleştiği günlerin hemen arkasından birer saat online oturumlar halinde Miraç temalı kısa sohbet, zikir ve salavatlara yer veriliyor. 

Ülke genelinde anaokulundan liseye faaliyet göstermekte olan numuneyi imtisal medreselerde Mirac-ı Nebi teması işlendi. İlkokul itibariyle kimi medreselerde bu gün oruçla karşılanırken anaokullarında da tematik etkinlikler gerçekleştirildi.

Siglap mahalle mescidine bağlı anaokulunda “İsra ve Mirac farkındalığı” programında çocuklara Peygamber Efendimiz SAS’in yaptığı gizemli gece yolculuğu görsel destekli olarak anlatıldı. 

Gençlik merkezlerindeki programlar

Geylang mahallesinde yer alan bir gençlik merkezinde, Kur'an tilavetleri ve kaside terennümü yapıldı. Yatsı vakti düzenlenen programda vakit itibariyle Mülk suresi, gün itibariyle Kehf Suresi ve Kur’an’ın kalbi Yasin Suresi’ne yer verildi.

Surelerin toplu halde ahenkle okunması bu coğrafyada bir gelenek. Duaların bestelenmiş hali olan nat-ı şerif ve kasidelerden Rahman kasidesi ve Kasideyi Bürde’nin yedinci kısmı seçilmişti. Katılımcılar gözyaşlarıyla tilavet ve icralara eşlik etti. Gecede mübarek aylardan Recebi Şerif hürmetine de sahih hadislerden seçilen dualar edildi.

Çocukların ön safta amin dediği dualardan biri; okuduğu gün vefat edenin Cennetle müjdelendiği şu duaydı: 

Allah’ım! Sen Rabbimsin. Senden başka ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben ise Senin kulunum. Gücüm yettiğince Sana verdiğim söz ve ahdim üzereyim. Yaptıklarımın şerrinden Sana sığınırım. Üzerimdeki nimetini ikrar eder, günahımı da Sana itiraf ederim. Beni affet! Günahları bağışlayan ancak ve ancak Sensin. (Buhârî, Daavât, 2, r. 6306.)

Sultan Camii Mirac Programı

Singapur’un miras eserleri arasında yer alan Sultan Camii'nde Recep ayı boyunca her gün ikindi namazının ardından düzenlenen “Tahlil Akbar” etkinliği kapsamında caminin imam ve müezzinlerinin de arasında bulunduğu ülkenin önde gelen karileri tarafından Kur’an tilaveti yapıldı. Etkinlik Mirac Gecesinde akşam namazının ardından hatim duasıyla sona erdi.

Malabar Mecsidi Mirac Programı

Ülkedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve toprak doldurma faaliyetlerinden önce hacı adaylarının deniz yoluyla kutsal topraklara uğurlandığı Hacı limanının hemen yanı başında Sultan Caddesi “Jalan Sultan” üzerinde bulunan Malabar Mescidi’nde de “İsra ve Miraj” temalı bir program düzenlendi.

Akşam namazının toplu edasından sonra Arapça Mevlid ve kaside terennümleriyle etkinlik başladı. Mevlidi şerif esnasında okunan kasidelerin ve sözlerin tercümesinin yer aldığı bir kitapçık katılımcılara dağıtıldı.