İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:52 Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %42
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
Öğle
13:09
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Giriş Yap

1445 Ramazan ayı ne zaman başlıyor?

28.02.2024    |

Ayların sultanı, rahmet ve mağfiret ayı Ramazana sayılı günler kaldı. Peki Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi ne zaman idrak ediliyor? 

Bereketin rahmet olup yağdığı, gönülleri şenlendiren Üç Aylardan Ramazan ayı yaklaştı. Peygamber Efendimizin (SAS.) 'ümmetimin ayı' diye buyurduğu Ramazan ayı, 1445 hicri takvime göre, 11 Mart 2024 Pazartesi günü başlıyor. 

Oruçların tutulduğu, Kur'an-ı Kerim hatimlerinin, mukabelelerin yapıldığı, zekatların, sadakaların verildiği, sahur ve iftar sofralarıyla bereketlenen kutlu ay için son hazırlıklar yapılıyor.

10 Mart Pazar akşamı kılınacak ilk teravih namazının ardından, ilk oruç için 10 Mart'ı 11 Mart'a bağlayan gece sahura kalkılacak. 11 Mart Pazartesi günü ilk oruç tutulacak ve akşamında ilk iftarlar yapılacak.

Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu beyan buyrulan Kadir Gecesi, Ramazan ayının son on günü içinde aranacak. Kadir Gecesi ile ilgili sahabelerden gelen rivayetlerde 27. gece öne çıkıyor olsa da Peygamber Efendimiz (SAS.) Ramazan ayının son on gününde itikâfa girer ve ibadetlere yoğunlaşırdı. 

 

Bu yıl 30 gün sürecek olan Ramazan ayı 9 Nisan Salı günü sona eriyor.

1445 hicri takvimine göre, Ramazan Bayramı 10 Nisan 2024 Çarşamba günü kutlanmaya başlanacak.

AKRA'da ise Ramazan ayına özel programlar yayına gelecek.

­

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Gül Bahçesi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Gül Bahçesi
Gül Bahçesi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close