İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

Makbul bir oruç için nelere dikkat edilmeli?

10.03.2024    |

Oruçlu olmak demek sadece yeme içmeyi kesmek demek değil, aynı zamanda haramlardan kaçınmak demektir. Orucumuzun tam ve sıhhatli olması için dikkat etmemiz gereken birtakım hususlar var.

Oruçluyken imsak vaktinden akşam ezanına kadar yeme-içmeyi kestiğimiz gibi gözümüzü, dilimizi, kulağımızı da haramlardan korumalıyız.

Yalnızca karnımızı aç bırakmakla tam manasıyla oruç tutmuş olmayız.

Oruç tutan günahlara, haramlara ve hatta dinen şüpheli olan şeylere karşı daha hassas davranmalıdır.

Birine çirkin söz söylemek, çekişmek normalde de iyi bir davranış değilken oruçlu bir insanın böyle bir çirkinliğe bulaşması tuttuğu orucun maneviyatını zedeler, onun feyzini azaltır.

Biri kötü bir söz söylediğinde Hz. Peygamber’in (SAS.) buyurduğu gibi “Ben oruçluyum.” deyip hiç münakaşaya girmemek gerekir.

Oruçlu, ağzından çıkan her söze dikkat etmeli, gıybet, dedikodu gibi haram olan davranışlara düşmemek için oruçlu iken daha da dikkatli olunmalı.

Sabır ve irade ayı Ramazan

Ramazan her şeyden evvel sabır ve tahammül ayıdır. Oruç tutarken karşılaşılan sıkıntılara katlanmayı bilmek gerekir. İnsan, oruçla hayatın sadece yemek-içmekten ibaret olmadığını anlamalı, daha yüksek idealler için yaratıldığını idrak etmeli.

Oruç tuttuğunda sinirlenen, kavga eden, huzursuzluk çıkaran ya da yemeği beğenmeyen, ortalığı velveleye veren kimseler orucun sevabını azaltır ve etrafına kötü örnek olur.

Oruç, mü’min için bir koruyucu kalkan/kaledir. Gerçek anlamda tutulan oruç hem kötü söz ve davranışlara hem de cehennem ateşine karşı perde olur, kişiyi edep dışı davranışlardan alıkoyar. Oruç tutan, melekleri sevindirir, şeytanları kahreder. Öyleyse nefsin isteklerine uyarak şeytanlara fırsat verilmemelidir.

Orucun farz olmasının arka planında Müslümanın nefsi arzularını, konuşmalarını, yeme ve içmesini kontrol altında tutması; huyunu ve ahlâkını güzelleştirmesi ve nefsine sahip çıkabilme yeteneğini kazanması vardır.

Bu sebeple Kur’an ve sünnette Müslümanlar oruç tutmaya teşvik edilmiş, oruç tutanlar övülmüş ve onlara Allah’ın rahmeti, rızası, sevap ve mükâfatı vaat edilmiştir.

Yardımlaşma ayı Ramazan

Ramazan, aynı zamanda dertleşme ve yardımlaşma ayıdır. Bu ayda daha cömert olunmalı, fakir ve yoksullarla daha fazla ilgilenilmelidir.

Müslümanlar, kendi emirleri altında yaşayan ve çalışan kardeşlerine kolaylık göstermelidir, çünkü böylelerini Allah affeder.

İbadet ayı Ramazan

Ramazan ayında farz ibadetlerin yanında sünnet ve nafile ibadetlere de önem verilmelidir. Mesela, teravih, kuşluk, evvabin gibi namazlara hassasiyet gösterilebilir. Yine Ramazan ayının Kur’an ayı olması hasebiyle çokça Kur’an okunmalıdır.

Oruç tutan kimse kısaca, helal ve harama dikkat etmeli, elini, dilini, gözünü, kulağını, midesini Allah’ın ve Resulünün hoşlanmadığı her türlü kötülük ve çirkinliklerden korumaya çalışmalı, boş söz ve davranışlardan uzak durmalı, nefsini kontrol altına almaya gayret etmeli, manevi dünyasını zenginleştirmeli,

Allah’ın yarattığı tüm varlıklara karşı merhametli olmalı, orucunu Allah rızası için tutmalı ve riyadan sakınmalıdır.

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close