İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:24 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:37 İmsak03:23
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %83
Türkçe
15 Zilhicce 1445 21 Haziran 2024 Cuma
15 Zilhicce 1445
Güneş
05:24
İşrak
06:08
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Giriş Yap

Singapur'da Ramazan Bayramı coşkusu

Özel Haber
Özel Haber
11.04.2024    |

Ülkede Ramazan arefesinden itibaren şehrin çehresini değiştiren, alışveriş merkezlerinde ve sokaklarda tebrik afişleri, marketlerde bayrama özel tasarımlarıyla harçlık zarfları, tatlı ve kurabiye reyonlarıyla dikkat çeken bayram hazırlıkları söz konusuydu.

Hummalı hazırlıklar, çiçeklerle ve kandillerle bezenmiş tebrik levhaları farklı kültürden ülke sakinlerini de etkisi altına almaktaydı.

Ramazan Bayramında da yardımlaşma, hediyeleşme ve ziyaretleşmelerle aynı çoşku sürüyor.

Yaklaşık 6 milyon insana ev sahipliği yapan Singapur'un %15 lik Müslüman nüfusunun çoğu Malay asıllılardan oluşmakta. Bayram gelenekleri de bu sebeple Endonezya ve Malezya ile benzerlik arz ediyor. Singapur Müslümanları birbirlerini bayramını Malayca khayrlı bayramlar anlamında "Salamat Hari Raya", "Salam Aidil fitri"; “Allah C.C. görünen ve görünmeyen hatalarımızı affetsin” anlamında "maaf zahir dan batin” dualarıyla tebrik ediyor. Bayram ziyaretlerinden ayrılırken ev sahibine “Allah seni khayrla mükafatlandırsın” anlamında  “jazakallah khayral jaza” diyor “ve iyyakum” cevabını alıyorlar.

Bayram arefesinde infak

Singapur Müslümanları, Ramazan-ı Şerif’in son haftasında geleneksel bayram kıyafetlerini ve bayram ikramlarını tedarik etmek için alışverişe çıktı.
Ramazan bayramında üzerinde "Selamat hari raya" yazan değişik tasarımlarda harçlık zarfları yaşlısından gencine ve çocuğuna, zengininden fakirine hediye ediliyor. Çocuklar sevindiriliyor, ihtiyaç ve hak sahipleri gözetiliyor. 
­Ortak mekanlarda bu infak, yardımlaşma ve fitre mevsimine özel geri dönüşüm kutusunu andıran kumanya üniteleri dikkat çekiyor. Market alışverişleri sırasında ihtiyaç sahiplerini de gözeten Müslümanlar, market çıkışlarına yerleştirilen bu ünitelere kuru gıdalar bırakıyor.

Singapur'da Ramazan bayramının 1. günü ülke genelinde resmi tatil. Bayram namazı kılmak için camiye gitmeden önce güne aile üyelerinden af ve helallik dileyerek başlanıyor. 

Bayram namazına rağbet ve ibadetgahlarda çeşitlilik

Singapur'da Ramazan-ı Şerif’in son haftasında Bayram namazına dair düzenlemeler ilan edildi. Binlerce kişilik camiler halkın büyük rağbeti dolayısıyla 2-3 seans halinde bayram namazı hizmeti sunuyor. Ülkede bulunan 80 caminin 8’inde namazın 3 farklı saatte, 41 camide ise 2 farklı saatte eda edilmesi planlanıyor.

Darul Ğufran Cami gibi ahalinin teveccühünün büyük olduğu ve yoğunluk yaşanma ihtimali bulunan camilerde ise ilk seans için yer ayırtılması söz konusu. Tadilatta olan camilerden Darul Makmur için avluya yakın özel bir bölüme kurulan çadır mescitte iki seans halinde hizmet verdi. Camilerin yanısıra ülke genelinde beş farklı noktada namazgahlar da kuruluyor. Kranji ve Cochrane Rekreasyon Alanları tek seans halinde; Tuas, Penjuru, Terusan Rekreasyon Alanlarının her biri iki farklı saatte namazgah olarak değerlendirilmekte.

Yöreye özgü pirinç bazlı bayram lezzetleri

Singapur'da bayram geleneği olarak “kue nastar”, "sarang semut" ve "makmur kacang" gibi ikramlık kurabiyeler, ziyarete gidilen hanelere hediye olarak götürülüyor. Genellikle birkaç çeşit halinde hazır alınan bu kurabiyeleri evlerinde yapıp satan yahut misafirlerine ikram edenler de bulunmakta. Bayram sofralarında buharda pişen pirinç pilavı ile baharatlı soslu etli yemekler yeniyor.

Kurabiyesinden kekine ve muhallebisine varana kadar binbir çeşit “kueh”ler sofralarda yerini alıyor. Bunlardan en meşhur olanı ise tropik pandan bitkisi yapraklarından rengini alan, pirinç nişastası ya da hindistan cevizi jölesiyle kıvam alan “kueh lapis”, çeşitli renklerde olanına ise bayram tatlısı anlamında “kueh raya” denilmekte. “Bandung” isimli sütlü gül şerbeti ve “Tee Tarik” isimli sütlü çay da oldukça seviliyor.