İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:28 Güneş05:26 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:40 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 28°C Nem %39
Türkçe
13 Şevval 1441 5 Haziran 2020 Cuma Saat: -
Menü

Halk ilaç kullanımında bilinçli değil

Halk ilaç kullanımında bilinçli değil

10.10.2011

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, ilaç tüketiminin artmasında aile hekimlerini suçlayıcı yaklaşımları eleştirerek, sorunun halkın ilaç tüketimi konusundaki "bilinçsizliğinden" ve akılcı ilaç tüketimi konusunda ulusal eylem planı bulunmamasından kaynaklandığına dikkat çekti

Sağlık-Sen Başkanı Memiş yaptığı yazılı açıklamada, aile hekimlerinin ilaç kullanımı konusunda sahada yalnız kaldığını belirterek, "Aile hekimine istediği ilacı yazdırmak için giden vatandaş, talebi gerçekleşmediğinde aile hekimini şikayet ediyor. Mülki amir anında soruşturma başlatıyor. Aile hekimleri, vatandaşların bilinçsizliği ile keyfi denetim mekanizmalarının mağduru olmaktadır. İlaç kullanımında israfı önlemek için, vatandaştan 3 TL almak, aile hekimini cezalandırmak çözüm değil. Tüm tarafları kapsayacak ve bütünlük içinde uygulanabilecek yapısal tedbirler alınmalı" dedi.

Aile hekimlerine fazla ilaç yazdığı gerekçesiyle negatif performans uygulanması fikrinin, halihazırda uygulanan meslek onurunu zedeleyici ceza mekanizmalarından farklı olmayacağını ifade eden Memiş, "Soruna samimiyetle çözüm aranıyorsa, akılcı ilaç kullanımını teşvik edici tedbirler almak daha çağdaş bir yaklaşım olur. Akılcı ilaç kullanımı konusunda ulusal bir eylem planı oluşturulmalı, eğitimler yaygınlaştırılmalıdır" diye konuştu.

-SAĞLIK-SEN'DEN AİLE HEKİMLİĞİ TÜRKİYE ARAŞTIRMASI-

Sağlık-Sen'in Türkiye çapında 362 aile hekimi ile yaptığı araştırma sonuçlarına göre, aile hekimleri, bürokratik müdahaleler ve keyfi ceza mekanizmalarının, görevlerini yapmalarını zorlaştırdığını düşünüyor. Araştırmaya katılan aile hekimlerinin yüzde 93'ü ceza cetvelindeki kriterlerin objektif olmadığını düşünüyor. En çok baskı hissettikleri sorunları, idarecilerin hesap sorucu yaklaşımları ve sürekli değişen mevzuat uygulamaları olarak gösteriyorlar. Denetim ve disiplin mekanizmalarının idarecilerin keyfi tutumlarını önleyici netlikte olması ve pozitif performans gibi beklentilerini ortaya koyuyorlar.

Araştırmaya katılan aile hekimleri ayrıca halkın aile hekimliği ile ilgili bilgisinin artırılması ve sorumluluk bilincinin oluşturulması için, Sağlık Bakanlığının tanıtım yapmasını istiyor.

MİLLİ GAZETE / 10 EKİM 2011

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Gül Bahçesi
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var…

Gül Bahçesi
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin