İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 21°C Nem %68
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Mobilyacının rotası Orta Asya ve Afrika

Mobilyacının rotası Orta Asya ve Afrika

26.03.2012
Yılda 11 milyar dolarlık üretim gerçekleştirerek 1,5 milyar dolarlık ihracat yapan mobilya sektörü, Çin Uluslararası Mobilya Fuarı'nda yeni tasarımlarını tanıttı. Fuarda büyük ilgi gören mobilya üreticileri, ABD ve Avrupa'daki problemler sebebiyle Orta Asya ve Afrika ülkelerini yeni büyüme alanı belirledi.
50 bin tesiste yılda 11 milyar dolarlık üretim gerçekleştiren ve 180 ülkeye 1,5 milyar dolarlık ihracat yapan Türk mobilya sektörü, yeni pazarlara açılmak amacıyla, dünyanın en büyük mobilya fuarı Çin Uluslararası Mobilya Fuarı'na (CIFF 2012) katıldı. 
Fuarda büyük ilgi gören Türk mobilya sektörü, yeni rotasını belirledi. FSC belgesi mecburiyeti sebebiyle ABD pazarını kaybeden, AB'de de problem yaşayan mobilyacılar yeni dönemde Orta Asya ve Afrika'ya yayılacak. 
Üç gün süren fuarı değerlendiren İstanbul Ağaç, Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever, aralarında İngiltere, İtalya, Kanada, ABD ve Çin'in de bulunduğu ülkelerin fuarda mobilya ürünlerini görücüye çıkardığını söyledi. Fuarda yeni tasarımları inceleme fırsatı bulduklarını vurgulayan Tever, "Öyle tasarımlar gördük ki; Türkiye'de 15 bin dolara satabileceğiniz bir ürünü 3 bin dolara satabiliyorlar. Buradan da anlaşılacağı üzere, mobilyayı ucuza mal eden ülkeler her zaman kazanıyor." dedi. 136 milyar dolarlık dünya mobilya ihracatında Çin 39,5 milyar dolarlık ihracatla pazarın yüzde 29'unu elinde bulunduruyor. 10,3 milyar dolarlık ihracatla Almanya ikinci, 10,6 milyar dolarla İtalya üçüncü sırada. Türkiye'nin ise 1,7 milyar dolarlık ihracat rakamıyla dünya pazarının oldukça gerisinde olduğunu vurgulayan Abdullah Tever, sektörün 2023 yılı ihracat hedefini 6 milyar dolar olarak açıkladı. Tever, "2023 hedefimizi yakalarsak dünya pastasından yüzde 2'lik paya ulaşacağız. Bu hedefe ulaşmak için de Orta Asya ve Afrika ülkelerinde aktif olmak zorundayız. Yeni rotamız bu ülkeler." diye konuştu. Sektörün 180 ülkeye ihracat yaptığını belirten Tever, ABD ve Avrupa'da yaşanan problemler sebebiyle, bu ülkelere ihracatta zorlandıklarını bildirdi. Açığı kapatmak için Orta Asya ve Afrika'ya yöneleceklerini vurgulayan Tever, şu değerlendirmeyi yaptı: "Mısır, İran, Suriye ve Libya sorunlu. Bu ülkelerde yaşanan sıkıntılar sektörümüzün istikrarını etkiliyor. Amerika yaklaşık 35 milyar dolarlık mobilya ithalatı gerçekleştiriyor. Dünya mobilyasının yüzde 25'ini Amerika satın alıyor. Ancak FSC belgesi zorunluluğu sebebiyle Türkiye bu ülkeye ihracat yapamıyor. 2 aydır da gümrüklerde CITES belgesi şartı aranıyor. Bu belge de AB standartları gereği isteniyor. Dolayısıyla Avrupa ülkeleri ihracat açısından zorlu bir pazar olacak. Yeni pazarlar şart."
Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (M. Çevik)

Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin