İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Parçalı Bulutlu 23°C Nem %73
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Kolalı içeceklerde şeker azaltılacak

29.06.2012    A+ | A-
Obeziteyle mücadele kampanyası başlatan Sağlık Bakanlığı'nın eylem planında, gazlı içeceklerdeki şeker miktarının azaltılması, şekerli ve tuzlu ürünlerin renkli etiketlerle belirtilmesi gibi önlemler var.
Fransa'da yapılan bilimsel araştırmada, kolalı içeceklerde litre başına 100 gram, (20 küp) şeker tespit edildiğinin açıklandığı gün Sağlık Bakanlığı Obeziteyle Mücadele Kampanyası başlattı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 3 yıllık orta vadeli eylem planında gazlı içeceklerin şeker miktarının azaltılacağını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önerileri doğrultusunda sektörle ilgili önlemler almaya hazırlanan bakanlık, şeker, tuz, yağ oranı yüksek yiyecek ve içeceklerin özellikle çocuklara yönelik pazarlanmasına sınırlama getirecek. Sağlıklı beslenmeyi teşvik için gıda vergileri ve yardımlar ile düşük maliyetli müdahaleler gündeme gelecek. Bu yasaksız planda hem vatandaş hem sektör şekeri azar azar düşürecek. Bakanlık ayrıca Tarım ve Gıda Bakanlığı ile işbirliği yaparak yüksek şeker ve tuz içeren ürünlere "Renkli Etiketlendirme" yaparak farkındalığı artıracak. DSÖ 2012 Küresel Durum Raporu'nda gıdaların tuz oranının azaltılması, trans yağların çoklu doymamış yağla değiştirilmesi ve beslenme ile fiziksel aktiviteler hakkında kamu farkındalığının basında işlenmesi, "Best Price"(en karlı uygulama) olarak nitelendiriliyor. 
Hacettepe Beslenme ve Diyabet Uzmanı Prof. Gülden Pekcan ise sağlıklı beslenme hedeflerinde günlük enerjinin yüzde 50-60'nın karbonhidratlardan, yüzde 10'unun eklenmiş şekerden sağlanmasının yer aldığını hatırlattı. Pekcan, sağlıklı bir bireyin günlük yaklaşık 2 bin kaloriye ihtiyacı olduğu varsayıldığında günde bir kişinin en fazla 200 kalori değerinde şeker ve eklenmiş şeker içeren gıda alabileceğini dikkat çekti. Pekcan, "100 ml kola 45 kalori sağlamaktadır. Buna göre, bir kutu kola yaklaşık 150 kalori içermektedir" dedi. 
'ÇOK AZ SU İÇİYORUZ'
Prof. Dr. Ziya Mocan (Metabolizma Hastalıkları Uzmanı): Kola, uyarıcı sistemi, adrenalin sistemini aktif hale getirerek taşikardi yapıyor. Kalbimizi yoruyor. Ayrıca toplum olarak çok az su içiyoruz. Saf sıvıları almakta fayda var. Şeker hastalığı obezde daha çok görülüyor. 
İŞTAHI ARTIRIYOR
Prof. Dr. Mesut Başak (Yalova Üniversitesi): Kolanın içindeki yüksek tatlandırıcılar iştahı artırıyor. Kişinin bir 
bardak kolayı yakabilmesi için her gün ortalama bir saat yürüyüşe ihtiyacı var. Bu da 20 dakika yüzmeye eşdeğerdir. 
Sabah
Diğer Haberler

Sıcak çarpmasına dikkat edin!

Halk arasında güneş çarpması olarak adlandırılan hipertermi, vücudun ısısını ayarlayan mekanizmanın çalışmamasıyla birlikte ortaya çıkan ve tehlikeli olabilecek şekilde vücut ısısının yükselmesi olarak tanımlanıyor.
07.07.2020

Sineklerden korunmak için önlemler

İstanbul ve bazı şehirlerde bir süredir sivrisinekler sebebiyle hastanelere başvuranların sayısında artış oldu. Sinek ısırığının alerjik etkileri olabileceğini söyleyen uzmanlar alınabilecek önlemlerden söz etti.
07.07.2020

Spor yaparken nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için spor yapmak şart. Ancak spor yaparken dikkat edilmesi gereken kuralları biliyor musunuz?
06.07.2020

Haydi çocuklar online yaz okuluna

Server Gençlik tarafından Türkiye’nin 81 ilindeki gönüllüler tarafından ücretsiz olarak hayata geçirilen proje, çocukların kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.
03.07.2020
Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin