İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:17 Güneş05:58 Öğle13:15 İkindi17:07 Akşam20:21 Yatsı21:55
Hava - Az Bulutlu 22°C Nem %83
Türkçe
16 Zilhicce 1441 6 Ağustos 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Ramazan başlarken Çin baskısı

13.07.2012    A+ | A-
Doğu Türkistan'i işgal altında bulunduran  Çin yönetimi Ramazan ayı öncesinde baskıları arttırdı ve yeni yasakları uygulamaya  koydu. Çin işgal yönetimi  tarafından yayımlanan yeni genelgeye göre; öğretmen ve öğrencilerin oruç tutmaları yasaklandı. 
Öğrencilerin Ramazan ayının başlaması münasebetiyle toplanmaları ve evleri ziyaret ederek Ramazan manisi söylemeleri ise yasadışı ilan edildi.
Doğu Türkistan'dan Hür Asya Radyosuna konuşan Uygur Türkleri, yetkililerin dini inançlarının güçlü olduğuna inandıkları aileleri özellikle ziyaret ettikleri, ailelerden dini kimliği aksettiren elbiseler giymemelerini, çocuklarını din eğitimi veren okullara göndermemelerini istediğini belirtti.  Ayrıca, yetkililerin çiftçi ailelerinden çocuklarına oruç tutmaya zorlamamalarını, çocukların toplanarak Ramazan manisi söylememelerini ve başkalarını oruç tutmaya teşvik eden söz ve hareketlerden kaçınmaları konusunda uyardığı bildiriliyor.
Doğu Türkistan'da Uygurların çoğunluk olarak yaşadığı bölgelerde baskı ve yasaklamalar yüzünden oruç tutamayan ve dini vecibelerini yerine getiremeyen emekli devlet memurları Ramazan ayında Çinli nüfusun hakim olduğu, takip ve baskıların nispeten az hissedildiği  başkent Urumçi'ye taşınıyor. Kendi aralarında organize olan ve ortak ev  tutan  bu emekliler, Urumçi'de Ramazan ayında oruç tutabiliyor ve ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Ramazan sonrası ise tekrar memleketlerine dönüyorlar.
Doğu Türkistan'da Ramazan, bir bayram olarak kabul ediliyor ve çeşitli etkinliklerle karşılanıyor. Müslümanlar bu ayda oruç tutmanın yanı sıra sadaka veriyor, fakir ve muhtaçları gözetiyorlar. Burada Ramazan  manileri söylemek ve aileleri ziyaret etmek yüzlerce yıldan beri devam edegelen bir gelenek. Çin'in bu tür baskı ve yasaklamaları Müslüman Uygurların  tepkisini çekiyor ve  uluslararası toplumun protestolarına neden oluyor.
Dünya Bülteni
Diğer Haberler

Virüs, dünyaya İtalya'dan mı yayıldı?

Dünyada 200'ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana altı ay geçti ancak bilim dünyası virüsün kaynağını ve sıfırıncı hastayı araştırmaya devam ediyor.
04.08.2020

Endonezya'da binlerce kişi selden etkilendi

Endonezya'nın Kuzey Sulawesi eyaletinde şiddetli yağışların neden olduğu selden 22 binden fazla kişi olumsuz etkilendi.
04.08.2020

Hacılar veda tavafını tamamladı

Kutsal topraklardaki hacılar, son rükun olarak bilinen veda tavafını tamamladı.
04.08.2020

Dünyada Kurban Bayramı Namazı

Müslümanlar Kurban Bayramını kutluyor. Bu yıl bayram namazları genellikle açık alanlarda ve tedbirler kapsamında eda edildi.
31.07.2020
Hatm-i Şerif (A.Acemi)
Sırada >>
×
Sıradaki

Dua Vakti

Hatm-i Şerif (A.Acemi)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin