İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:36 Güneş05:33 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:33
Hava - Çok Bulutlu 24°C Nem %61
Türkçe
17 Zilka'de 1441 8 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: -
Menü

Oruç ayı Ramazan ilk teravihle başladı

20.07.2012    A+ | A-
Ramazan ayının başlamasıyla birlikte camilerde teravih heyecanı ve hareketliliği yaşandı. İlk teravih için camileri dolduran vatandaşlar huşu içinde namazlarını kıldı.
Onbir ayın sultanı Ramazan ayı başladı. Teravih namazı ile birlikte müslümanlar oruç ayına girdi. İstanbullular, özellikle tarihi camilerde boş yer bırakmadı. Kadınlı erkekli camileri dolduranlar, teravih namazı coşkusunu birlikte yaşadı. Fatih Camisi'nde kılınan teravih namazı da binlerce insanı bir araya getirdi. Dün akşam namazının ardından yavaş yavaş camiye gelmeye başlayan kalabalık, yatsı namazı vaktiyle birlikte doruğa ulaştı. Kadınların da yoğun şekilde rağbet ettiği teravih namazında çocuklar da her zamanki gibi kendilerine ait saydıkları her yerde oyun oynadı. Çocuklar kimi zaman annelerinin yanında, kimi zaman da bahçede güle oynaya zaman geçirdi.
Fatih Camisi'nde kılınan teravih namazında kadınlar için ayrılan üst kısım yeterli olmayınca cemaat iç avlu kenarında ve giriş kısımlarda namaza durdu. Restore edildikten sonra ibadete yeniden açılan Fatih Camisi'nde ilk teravih namazını kılanlar, namazın ardından Ramazan'a ilişkin görüşlerini ibadet, sabır ve özlem olarak dile getirdi. Ramazan ayının manevi ortamından yeteri kadar istifade edebilmeyi istediklerini söyleyen vatandaşlar, özellikle çocuklarla birlikte camide olmanın ayrı bir güzelliği olduğunu anlattı.
Sultanahmet'te ilk teravih heyecanı
İslam aleminin kutsal ayı, 11 ayın sultanı Ramazan, dün kılınan ilk teravih namazıyla başladı. Bazı vatandaşlar, ilk teravih namazını Sultanahmet gibi tarihi bir camide kılacakları için heyecanlı olduklarını belirterek, ramazan ayını idrak etmekten mutlu olduklarını kaydettiler. Teravih namazı için bazı Arap turistlerin de camiye geldiği görüldü. Sultanahmet Camisi'nde kılınan ramazan ayının ilk teravih namazı sonrasında ilahiler okundu, dualar edildi. Öte yandan, Sultanahmet Camisi'ne, "Hoş geldin onbir ayın sultanı" yazılı mahya asıldı. 
112 yıl aradan sonra ilk teravih namazı
2010 yılında ibadete açılan camide, 112 yıl aradan sonra ilk teravih kılındı. Van Kalesi'nin zirvesinde, Kanuni Sultan Süleyman adına inşa edilen, Süleyman Han Camisi teravih namazına ev sahipliği yaptı.
Van Valisi Münir Karaloğlu, geçen yıl 97 yıl aradan sonra eski Van şehrindeki Hüsrevpaşa Camisi'nde teravih kılınmaya başladığını, ancak caminin depremde hasar görmesi nedeniyle onarıma alındığını söyledi.
Süleyman Han Camisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yaptığı restorasyon çalışmasının ardından 2010 yılında ibadete açılmıştı.
Depremzedeler konteyner kentte ilk teravih namazını kıldı
Van'da meydana gelen iki büyük depremin ardından konteyner kentlere yerleştirilen depremzedeler, Ramazan'ın ilk teravih namazını da buralarda inşa edilen mescitlerde kıldı. Mescitleri hınca hınç dolduran depremzedeler, mübarek aya erişmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Geçtiğimiz yıl yaşanan depremlerin ardından Van ve Erciş'e kurulan 35 konteyner kentte ilk teravih namazı kılındı. Oruç ayının başlaması heyecanıyla erkenden camilere gelen vatandaşlar, yatsı namazının ardından teravih namazını eda etti. Gencinden yaşlısına herkes teravih coşkusunu doyasıya yaşadı. Depremzedeler Ramazan'ın gelişini sarılarak ve tokalaşarak kutladı.
Ramazan ayına girdikleri için çok mutlu olduklarını kaydeden konteyner sakinleri, "Yaşanan depremlerin ardından bu konteynerlere yerleştirildik. Burada zor da olsa yaşıyoruz. Yaşadığımız onca acının ardından Allah'a hamdolsun bu mübarek ayı tekrar gördük. Bu güzel ayın tüm İslam alemine hayırlı olmasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.
91 yıl sonra ilk teravih namazı
Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı namazı ile birlikte 91 yıl aranın ardından ibadete açılan İznik Ayasofya Camii'nde ilk teravih namazı da eda edildi.
M.S 787 yılında 7. konsülün toplanmasıyla İncil'in değiştirildiği ve 1331 yılında da Orhangazi'nin İznik'i fethetmesi ile Kilise'den Camiye çevrilen Ayasofya, yılın ilk teravih namazına tanıklık etti. 

Sabah / haber7 / TRT 

Diğer Haberler

Şiveli müze

Bartın'da 2 yıl önce kent müzesine çevrilen 1885'ten kalma 3 katlı bina hem göze hitap hem kulağa hitap ediyor.
08.07.2020

Covid-19 çocuğunuzun psikolojisini etkiliyor

Çocuklar 'sağlık' kavramını anlayamayacak kadar küçük olsalar bile hayatlarındaki değişikliklerin farkında. Daha önce sabah evden çıkan, akşam eve gelen ebeveynler, pandemi sürecinde çocuklarıyla daha çok vakit geçirmeye başladı. Bu olumlu bir değişim olsa da çocuklar için anormal ve kafa karıştırıcı bir durum. Üstelik çocuklar, kendileriyle ilgilenen yetişkinlerin duygularını kolaylıkla sezebiliyor.
08.07.2020

Pandemi döneminde bisiklete olan ilgi arttı

Artış yüzde 80’i buluyor.
08.07.2020

D Vitamini ve Selenyum Düzeylerimiz Covid-19 Üzerinde Etkili Mi?

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri birçok vitamin ve mineral de hastalığa karşı koruyucu olduğu veya tedaviyi kolaylaştırdığı düşüncesiyle gündeme geldi.
08.07.2020
İslam Peygamberleri
Sırada >>
×
Sıradaki

Dünyadan Sesler

İslam Peygamberleri
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin