İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Devlet çocuğun suçunu unutacak

Devlet çocuğun suçunu unutacak

30.07.2012

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre, çocukların işledikleri fiiller suç oluştursa bile, belli bir ağırlığa ulaşmaması halinde adli sürecin dışında tutulacak.

Çocuk istismarıyla mücadeleye yönelik taslak çalışmasını tamamlayarak, Adalet Bakanlığına gönderen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, "çocukça suçlar"ın adli süreçten çıkarılmasını talep etti. Çocukların işledikleri fiiller "suç" oluştursa bile, suçun belli bir ağırlığa ulaşmaması durumunda adli sürecin dışında tutulacak.

Yaklaşık 10 aylık çalışmanın sonucunda tamamlanan taslak metne göre, bu tip suçlara karışan 15 yaşın altındaki çocukların sicili kirlenmeyecek, hayatlarını karartacak nitelikte bir sicil almaları engellenecek.

Örneğin, eylemde taş atan veya baklava çalan bir çocuk bu fiili bir kez işlemesi ve suçun boyutunun ciddi zararlara neden olmaması durumunda adli süreç yerine, rehabilitasyona alınarak topluma kazandırılacak. Düzenlemeye son şekli Adalet Bakanlığınca verilecek. Suç belli bir ağırlık düzeyine ve tekrarına ulaşmadığı sürece çocuklar, "suçlu" olarak damgalanmayacak. Söz konusu durumda olan çocukların sorumluluğunu Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak Çocuk İzlem Merkezleri (ÇİM) devralacak. Burada tedavi ve rehabilitasyonları gerçekleştirilecek olan çocuklar, sorumluluk bilinçlerinin gelişmesi, topluma yararlı bireyler olarak yaşama yeniden başlayabilmeleri için eğitilecek.

15 yaşın altındaki çocukların işledikleri suçlarla ilgili düzenlemelere de yer verilen taslakta, "basit" suçlarının adli sürece yansıtılmadan çözümlenmesi ve sicillerine işlenmemesi talep ediliyor. Örneğin, terör örgütünün eylemlerinde taş atan bir çocuk için kıstas bu eyleme kaç kez katıldığı ve yarattığı zarar olacak. Tekrarı olmayan böyle bir suça karışan çocuk adli sürecin dışında tutulacak. Öneri özelikle hırsızlık, kapkaççılık gibi suçlardan ceza alan çocukları kapsıyor. Bu suçları işleyen çocukların hayatını karartacak nitelikte sicil almalarının engellemesi amaçlanıyor.

Dünya Bülteni

 

Diğer Haberler

1 Haziran itibarıyla yeni dönem

Normalleşme süreci kapsamında, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, yaş gruplarına esneklik, kapalı olan iş yerlerinin, parkların, kütüphanelerin yeniden açılması gibi yeni kriterler 1 Haziran 2020 itibarıyla yürürlüğe giriyor.
29.05.2020

Üniversite finalleri dijital ortamda

Öğrenciler, ekim ayı sonuna kadar üniversitelere gidemeyeceği için dönem sonu finalleri, bütünlemeler ve tek ders sınavları dijital ortamda yapılacak ya da öğrencilerden ödev veya proje istenecek.
28.05.2020

Havaalanlarında yeni dönem böyle olacak

Salgın sonrası normalleşme için yeni dönem hazırlıkları kapsamında havaalanlarında ve uçuşlarda uygulanacak kurallar belli oldu.
28.05.2020

Elektrikli yerli tren raylara iniyor

Sakarya - Adapazarı'nda üretilmesine karar verilen Milli Elektrikli Tren, 29 Mayıs'ta raylara indirilerek test sürüşleri yapılacak.
27.05.2020
Başmakaleler
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Başmakaleler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin