İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %69
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Eğitimde sınıflama verimi artırıyor

31.08.2012    A+ | A-
Marmara Üniversitesi'nce yapılan bir araştırma kız ve erkek çocukların öğrenme şekillerinin farklı olması sebebiyle farklı sınıflarda eğitim görmelerini zorunlu kılıyor  Bilim adamlarınca yapılan araştırma 5-6 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklarının farklı öğrenme sitillerine sahip olduğunu gösterdi.
Bir gazetede yayımlanan araştırmaya göre kız çocukları görsel ve işitsel öğrenme stilleri, erkekler için ise harekete dayalı öğrenme stili ön plana çıkıyor.
Marmara Üniversitesi'nin yaptığı araştırma, okul öncesi eğitim tartışmalarına yeni bir boyut kazandırdı. Atatürk Eğitim Fakültesi'nden Doç. Dr. Gülden Uyanık Balat, Öğretim Görevlisi Hülya Bilgin ve Dr. Atiye Adak Özdemir, İstanbul il merkezindeki yer alan 10 ilköğretim okulunun anasınıfına devam eden 5-6 yaş grubu 270 çocuğu inceledi. Araştırmada, özel olarak geliştirilen 5-6 yaş çocukları için öğrenme stilleri ölçeği kullanıldı. Çocukların öğrenme stilleri cinsiyet, okul öncesi eğitimden yararlanma durumu, ailedeki çocuk sayısı, çocuğun doğum sırası, sosyoekonomik düzey ve ebeveynlerin eğitim durumu incelendi.
ÖĞRENMEDE CİNSİYET FARKI
Genel anlamda çocukların öğrenme stilleri değerlendirildiğinde öğrenme çalışmalarında görsel öğrenme stili birinci sırada, işitsel öğrenme stili ikinci ve kinestetik yani harekete bağlı öğrenme stili ise üçüncü sırada yer aldı.
Araştırmada elde edilen sonuçlar bu dönemdeki çocukların öğrenme stillerinin cinsiyete göre farklılaştığı dikkat çekti. Kız çocuklarının görsel ve işitsel öğrenme stil puanlarının erkek çocuklara oranla daha yüksek çıktı.
Erkeklerin harekete dayalı öğrenme stili de kızlara göre yüksek bulundu. Bu bulgu bir anlamda erkeklerin harekete dayalı, aktif yöntemlerle öğrenmeyi tercih ettikleri şeklinde yorumlandı.
UZMANLAR 'FARKLI SINIFLAR' ÖNERDİ
Araştırma ekibi bu dönem çocuklarına yönelik düzenlenen eğitim sürecine ilişkin şu önerilerde bulundu:
* Eğitim ortamları farklı öğrenme özellikleri dikkate alınarak düzenlenmeli
* Öğrenme ortamları ve eğitim programları revize edilmeli
* Farklı öğrenme yaşantılarını kolaylaştıracak materyaller bulundurulmalı Öğretmenler eğitim sürecinde farklı yöntemler kullanmalı

 

Diğer Haberler

Isparta gülden sonra lavanta ile anılıyor

Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak köyü, hasat dönemi mor manzarasıyla 1 milyon ziyaretçi çekiyor.
13.07.2020

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020

Bilimsel olarak kanıtlandı: Hayvanlar depremi önceden seziyor

Deprem bölgesinde aylarca izlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin davranışlarında bariz değişiklikler saptandı.
10.07.2020
Haberler
Sırada >>
×
Sıradaki

Evdeki Huzur

Haberler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin