İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:18 Güneş05:59 Öğle13:15 İkindi17:07 Akşam20:20 Yatsı21:54
Hava - Açık 23°C Nem %83
Türkçe
17 Zilhicce 1441 7 Ağustos 2020 Cuma Saat: -
17 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:18 05:59 13:15 17:07 20:20 21:54
Menü

17 yıl sonra içecek su bulamayabiliriz

08.03.2013    A+ | A-

Türkiye'nin su kirliliği ve israfı konusunda araştırma yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını altını çizen Prof. Dr. Demir, israfa ve su kirliliğine karşı topyekün önlem alınmaması halinde 17 yıl sonra su sıkıntısının kaçınılmaz olacağını kaydetti. 

Bir türlü baş edilemeyen su kirliliği ve israfı, tüm Dünya'da hızla artıyor. Dünya 6. Su Forumu'nda da gündeme gelen konuyla ilgili yürütülen bilimsel araştırmalar, 2050 yılında 9,4 milyara ulaşacak Dünya nüfusunun yüzde 40'ının (3.76 milyar kişi), susuzlukla karşı karşıya kalacağını gösteriyor. Susuzluk çekecek ülke sayısının ise 54'e çıkacağı belirtiliyor. Su kaynaklarına ilişkin yapılan çalışmalar, aynı sıkıntının Türkiye'yi de beklediğini ortaya koyuyor. 
OMÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, 120'den fazla doğal göl ve 673 tane baraj gölüne sahip Türkiye'nin su zengini olmadığını söyledi. Kişi başına düşen yıllık su miktarı 8 bin-10 bin metreküp arasında olan ülkelerin su zengini sayılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Demir, "Ülkemizin tüketilebilir yeraltı ve yer üstü suyu potansiyeli toplam yıllık 112 milyar metreküptür. Kişi başına düşen yılda bin 300 metreküp su düşmektedir. Akıllıca yönetilmiş politikalar ve sınırlı bir nüfus artışıyla ancak mevcut su ihtiyacı karşılanabilmektedir. 2030 yılında nüfusumuz 100 milyona ulaşacak. Tarımda su ihtiyacı yüzde 75, evlerde ise yüzde 260 oranında artacak. Kişi başına su tüketimi bin metreküpün altına inecek." bilgisini verdi. 
Milli Gazete
 
Diğer Haberler

Bölgesel yasaklar geliyor

Son dönemlerde tedbir ve kurallara uyulmaması nedeniyle koronavirüs salgınının yayılma hızının artması, yeniden yoğunluk yaşanmasıyla birlikte bölgesel yasaklar gündeme alındı.
06.08.2020

1441 Hac ibadeti tedbirlerle yerine getiriliyor

Kutsal topraklarda bu yıl Hac ibadeti salgın önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda bir katılımla yerine getiriliyor.
29.07.2020

Arefe günü orucu

Kurban Bayramı 10 Zilhicce 1441 - 31 Temmuz 2020 günü itibarıyla kutlanmaya başlanacak. Bayramdan bir önceki gün olan Arefe günü oruç tutmanın sevabına dair derlediğimiz sohbetleri istifadenize sunuyoruz.
28.07.2020

Hac yarın başlıyor

Suudi Arabistan'ın korona nedeniyle kısıtlama getirdiği hac yarın başlıyor. En fazla 10 bin kişinin katılacağı hac için gerekli önlemler alındı.
28.07.2020
Hatm-i Şerif (A.Acemi)
Sırada >>
×
Sıradaki

Dua Vakti

Hatm-i Şerif (A.Acemi)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin