İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:46 Güneş05:39 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26
Hava - Açık 26°C Nem %44
Türkçe
25 Zilka'de 1441 16 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Tüketici şikayetlerine uzman eli değecek

08.04.2013    A+ | A-
Vatandaşın firmaları şikâyet etmek için kapısını çaldığı tüketici hakem heyetlerinin yapısı değişiyor. Tüketici şikâyetlerinin daha hızlı sonlandırılması ve uzman personelce takibi için raportörlük müessesesi oluşturulacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 500-600 raportör alımı gerçekleştirmeyi planlıyor.
Sınav yoluyla alınacak bu kişiler tüketici şikâyetleri konusunda uzmanlaşmış isimler olacak. Kredi kartı, cihaz arızası, fatura, kredi gibi belli başlı konularda bu kişiler belli bir eğitimden de geçirilecek.
Yine sürecin hızlanması ile birlikte 15 günde bir toplanan hakem heyetinin daha sık bir araya gelmesi formülü üzerinde de duruluyor. Edinilen bilgilere göre yeni Tüketici Kanunu’nun içerisine bu kapsamda madde konulması üzerinde tartışılıyor. Mevcut uygulamada işin sekreteryası kaymakamlık bünyesindeki bir memur tarafından yapılıyor. Hakem heyetinde baro, tüketici örgütleri, esnaf örgütleri ve belediyelerden temsilci bulunuyor. Tüketici sorunları konusunda uzmanlaşmış kişilerin çalışmasının profesyonelliği de beraberinde getireceğini ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, vatandaş lehine daha verimli kararlara imza atılabileceğine dikkat çekiyor.

Türkiye genelinde 975 tüketici sorunları hakem heyeti bulunuyor. Her bir hakem heyetinin iş yoğunluğu nüfusa göre birbirinden farklı. Tüketiciler ile satıcı ve tedarikçiler arasındaki uyuşmazlıkların  mahkemeye yansımadan çözüme bağlanması amacıyla her il ve ilçede en az bir tane hakem heyeti bulunuyor. Hakem heyetlerine yapılan başvuruların sayısı da giderek artıyor. 2001 yılında 29 bin 845 olan bu sayı 2011 yılında 200 bini buldu. Geçen yılın sonuçları henüz açıklanmasa da şikâyetlerin 200 binin üzerinde olması bekleniyor. 

Diğer Haberler

Yerli cevizin payı artıyor

Ceviz ihtiyacının yüzde 70’inden fazlasını ithal eden Türkiye, ‘ceviz eylem planı’nın meyvelerini almaya başladı.
14.07.2020

Bal ihracatında sevindiren artış

Türkiye'den ocak-haziran döneminde yapılan bal ihracatı yüzde 15 arttı ve bu dönemde bal ihracatı yapılamayan ülkelere de bal gönderilmeye başlandı.
13.07.2020

Siyez buğdayı coğrafi işaret aldı

Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve "Hitit buğdayı" olarak da bilinen siyez buğdayı coğrafi işaret olarak tescillendi.
13.07.2020

Hazine arazileri çiftçilere kiralanıyor

Hazineye ait atıl tarım arazilerinin çiftçilere kiralanması birçok ailenin yüzünü güldürdü.
13.07.2020
Şehr-i İstanbul
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Şehr-i İstanbul
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin