İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:33 Güneş05:31 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:46 Yatsı22:35
Hava - Az Bulutlu 30°C Nem %55
Türkçe
14 Zilka'de 1441 5 Temmuz 2020 Pazar Saat: -
Menü

Gıdanın 3’te 1’i çöpe, zarar ‘Türkiye’ kadar

12.09.2013
Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO), dünya genelinde üretilen yiyeceklerin üçte birinin ziyan edildiğini ve bunun küresel ekonomiye yıllık faturasının 750 milyar dolar olduğunu açıkladı.
Roma merkezli FAO’nun son hazırladığı rapora göre, yılda 1.3 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor. En ziyankar bölge ise Asya...
FAO Genel Sekreteri Jose Graziano da Silva, düzenlediği basın toplantısında, dünyada üretilen gıdanın üçte birinin ziyan edildiğini ancak buna karşın 870 milyon kişinin her gün aç gezdiğini söyledi. FAO’nun hazırladığı raporda, 750 milyar doları bulan gıda israfının “Türkiye’nin veya İsviçre’nin 2011 rakamlarıyla milli gelirine eşit” olduğu vurgulandı.  
BM’nin çevre programının başındaki Achim Steiner ise dünyanın nüfusunun 37 yıldan az bir sürede 2 milyar kişi artacağını, bu insanların nasıl besleneceğinin bilinmediğini söyledi.
FAO’ya göre hem gelişmiş ülkeler, hem de gelişmekte olan ülkeler gıda ziyanında rol sahibi. Yüksek gelirli ülkeler tüketim sırasında, düşük gelirli ülkeler ise üretim esnasında yiyecek kaybı oluşturuyor.

Özellikle Asya’nın gıda ziyanında ön sırada olduğunu belirten FAO raporuna göre, Çin, Güney Kore ve Japonya’nın merkezinde olduğu sanayileşmiş Asya’da yılda kişi başı 100 kilogram sebze çöpe gidiyor. Aynı bölgede başta pirinç olmak üzere kişi başı 80 kilogram tahıl ziyan ediliyor. FAO ayrıca Kuzey Amerika ve Latin Amerika’da et israfı, Asya, Avrupa ve yine Latin Amerika’da da meyve israfının dikkat çektiğini belirtiyor. Zengin ülkeler et israfının yüzde 80’inden sorumlu tutuluyor. Üretilen ancak tüketilmeyen yiyeceğin, dünya tarlalarının yüzde 30’unun üretimine denk olduğuna dikkat çeken raporda şunlar söylendi:
“Gıda israfını azaltmak sadece doğa üzerindeki basıkıyı azaltmakla kalmayacak, hızla artan dünya nüfusu için gıda üretimi ihtiyacını da azaltacak.”  

İsraf edilen gıda her yıl Rusya’nın Volga nehrine eşit suyun da boşa gitmesine neden oluyor. Ayrıca üretilen ancak çöpe giden yıllık 1.3 milyar ton gıda dünyanın atmosferine 3.3 milyar ton sera gazı salınmasına neden oluyor.
 
Milliyet
Diğer Haberler

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020

İhracat rakamlarında artış

İhracat haziranda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.8, mayısa göre yüzde 35 artışla 13.5 milyar dolara yaklaştı. Otomotiv endüstrisi en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.
03.07.2020

'Kristalleşen bal doğaldır'

Tağşiş ve bilgi kirliliğinin en yoğun olduğu gıda ürünü bal olarak gösteriliyor. Doğru bal için kristalleşmeye ve etikete bakılmalı.
02.07.2020

İkinci el oto satışında ekspertiz

İkinci el oto alım satımında 13 Ağustos'tan itibaren yeni bir dönem başlıyor. 8 yaş ve 150 bin kilometre üstü bütün araçların satışı için, belgeli oto ekspertiz firmalarından rapor zorunluluğu devreye girecek.
01.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin