İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Açık 19°C Nem %82
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

'Yanlış formülasyon ve saklama şartları kansere yol açıyor'

'Yanlış formülasyon ve saklama şartları kansere yol açıyor'

16.10.2014

Prof. Dr. Fatih Gültekin, Dünya Gıda Günü vesilesiyle önemli açıklamalarda bulundu. Gıda katkı maddeleri hazır gıda üretiminin vaz geçilmez unsurlarından. Katkı maddeleri bir yandan teknolojik birçok avantaj sağlarken, diğer yandan bazı sağlık risklerini beraberinde getirmektedir. 

Benzoatlar "C Vitamini" ile birlikte gıdalara eklendiğinde kanserojen bir madde olan "Benzen"e dönüşmektedir

Benzoatlar, yani Benzoik Asit (E210) ve bunun tuzları olan Sodyum benzoat (E211), Potasyum benzoat (E212) ve Kalsiyum benzoat (E213), yaygın olarak kullanılan antimikrobiyal maddelerden birisidir. Benzoik asit ve tuzları katkı maddesi olarak sentetik olarak üretilir. Bunun yanında yaban mersini, erik, tarçın, kiraz ve çilek gibi küçük yumuşak meyvelerde % 0,05’e kadar varan oranlarda bulunabilir.

Gıdalarda yaygın olarak kullanılmaktadır

Benzoatlar antimikrobiyal koruyucu olarak kullanılmaktadır. Gerçek anlamda bakteri öldürücü etkileri yoktur. Bunlar mevcut küf ve mayaların miktarlarını düşürmezler ancak büyüyüp çoğalmalarını engellerler.

Soslar, turşu ve turşu ürünleri, çikolata, asitli meyve suları, meyve kurusu, tuzlu margarin, salamura balık, meyve reçelleri ve marmelatları, dondurma, şekerleme, unlu mamuller, meyve ve sebze salataları, şekerli krema ve çiklet gibi birçok gıdada yaygın olarak kullanılmaktadır. İçecekler en yaygın kullanım alanlarıdır.

Birçok sağlık riski taşırlar

Benzoatlar astım ve bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Özellikle aspirine hassasiyeti olan kişiler daha fazla etkilenmektedir. Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada içinde benzoik asidin de bulunduğu benzil türevlerine fazlaca maruz kalmanın genler üzerine zararlı etkiler oluşturabileceği gösterilmiştir. Yapılan araştırmalarda içinde sodyum benzoat ve sentetik renklendiriciler olan gıdaların çocuklarda hiperaktivite bulgularını artırdığı gözlenmiştir. Bu yüzden özellikle çocuklar ve hassas bünyeli kişiler kaçınmalıdır.

Kansere yol açabilir

Benzoatlar C vitamini (E300) veya eritorbik asit (E315) varlığında ısı veya ışığa maruz kaldıklarında bir kanserojen madde olan benzene dönüşmektedir. Bu yolla oluşan benzen miktarının güvenli sınırı aşabildiği birçok çalışmada gösterilmiştir. İçinde benzoatlarla birlikte C Vitamininin bulunduğu, aromalı maden suları ve meyveli gazozlar gibi pek çok ürünün market önlerinde açık havada bırakıldığını ve burada ısı ve ışığa maruz kaldığını görmekteyiz. Bu ürünlerin tüketilmesi, içinde oluşan benzenden dolayı kanser oluşumuna yol açabilir.

Alınması gereken önlemler

Üreticiler: Öncelikle ürünlerinde Benzoatlarla birlikte C Vitamini kullanan firmalar ürünlerinin formüllerini yeniden gözden geçirmelidir. Mümkünse C Vitamini yerine başka antioksidanlar kullanmalıdırlar. Bunun yanında koruyucu olarak benzoatların kullanıldığı ürünlerde, içinde doğal olarak C Vitamini bulunduran meyve suları kullanılmış ise bu ürünlerde benzen düzeyi ölçülmeli, güvenli sınırı aşıyorsa yine formül değişkiliğine gidilmelidir.

Satıcılar: Market sahiplerinin ürünlerini ısı ve ışığa maruz kalacak şekilde depolama ve teşhir etmesi engellenmelidir.

Tüketiciler: Tükettikleri ürünlerde bezoatlarla birlikte C Vitamini (Askorbik Asit) veya Eritorbik Asit olan ürünler tercih edilmemelidir. Özellikle marketlerde satılan ürünlerin saklanma ve teşhir şartlarını gözlemlenmeli, ısı ve ışığa maruz kalan ürünler satın alınmamalıdır.

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin