İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %73
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Kış mevsimi alerjiyi tetikliyor

31.12.2014    A+ | A-

Uzmanlar, özellikle kış aylarında polikliniklere başvuran çocukların yüzde 80’inde üst solunum yolu enfeksiyonları oluştuğuna dikkat çekerek, bu aylarda hijyen, giyim ve beslenmeye çok dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Özellikle alerji, bronşit ve astım problemi olan çocuklarda kış mevsiminde artış görüldüğünü belirten Tatvan Can Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Mahmut Taşdemir, yüksek ateş, öksürük, kusma, hırıltı ve hışıltı şikayetleriyle hastaneye başvuran hastaların, hastalık dönemlerinde ciddi beslenme problemleri yaşadıklarını söyledi.

Okul çağındaki çocuklarda salgın hastalıklar çok

Her zaman genel hijyen kurallarına uyulması gerektiğini belirten Doktor Taşdemir, şöyle konuştu: “Hastalıklar, öncelikle solunum ve damlacık yoluyla bulaştığı için öksürük veya hapşırma sırasında mendil kullanma ve el temizliğine dikkat edilmeli. Kapalı ve karabalık ortamlarda uzun süre kalınmamalı. Kış aylarında bize gelen çocukların yüzde 80’inde üst solunum yolu enfeksiyonları oluştuğu görülüyor. Ayrıca hastalar, hastalık dönemlerinde ciddi beslenme problemleri yaşıyorlar. Büyük çocuklar, bol sıvı ve sebze ile meyve ağırlıklı beslenmeli. Balın öksürük üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu artık bilimsel olarak ispatlandığı için, 2 yaşından büyük ve bala karşı alerjisi olmayan çocuklara tavsiye ediyoruz. ”Kış aylarında ıslak saçla dışarı çıkılmaması gerektiğini kaydeden Taşdemir “Soğuk havalarda dışarı çıkıldığında korunaklı giyinmeye çok dikkat etmek gerekiyor. Soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı. Özellikle kreş ve okul çağındaki çocuklarda salgın hastalıkların çok görüldüğü ve kronik bronşit ile astım hastalıklarının sıklaştığı dikkat çekmektedir” dedi.

Millî Gazete

Diğer Haberler

Doğru nefes alıyor musunuz?

Günlük hayatta farkında olmadan, alışkanlıklar ya da yapısal sebeplerle burun yerine ağızdan nefes alıyoruz. Peki bu doğru mu?
13.07.2020

Isparta gülden sonra lavanta ile anılıyor

Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak köyü, hasat dönemi mor manzarasıyla 1 milyon ziyaretçi çekiyor.
13.07.2020

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin