İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:38 Güneş05:34 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %54
Türkçe
19 Zilka'de 1441 10 Temmuz 2020 Cuma Saat: -
Menü

'İyi bakteriler sağlıklı yaşamın anahtarı'

24.07.2015    A+ | A-

Bağırsakları "ikinci beyin" olarak tanımlayan bilim insanları, sağlıklı bir ömür için yararlı bakterilere iyi bakılmasını öneriyor. Probiyotiklerin beslenmedeki önemine dikkat çekiliyor

Bilim insanları bağırsakları "ikinci beyin" olarak tanımlıyor ve "bağırsaklarınızı düzeltin, beyniniz düzelsin" çağrısı yapıyor. Bağırsaklardaki yararlı bakterilere iyi bakılmasını öneriyor. Çünkü bilim insanlarına göre sindirim bölgesi vücudumuzun en önemli kısmı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, "Annenin sindirim sisteminde 1.5 kilo bakteri var. Annenedeki bakteriler doğumda bebeğe geçer. Anneden alınan ilk sütle bakteri alımı devam eder. Bu bakteriler bizi enfeksiyonlara karşı korur, sindirim sistemini korur. Yararlı bakterilerimize iyi bakarsak uzun ve sağlıklı bir ömür süreriz" dedi. Vücudun, sindirim sisteminin dengesini kurmak ve korumak için düzenlenen basın toplantısına uzmanların yararlı bakteriler içeren probiyotiklerle ilgili bilgileri damga vurdu. Dr. Altan Demirdere, "Antibiyotik kullanımı, stres ve kötü beslenme gibi etmenlere maruz kalma, günümüz koşullarında giderek arttığı için vücuttaki yararlı bakteri sayısı azalmakta ve beraberinde vücudumuzun dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Probiyotikler ise bağırsak mikroflorasında yararlı bakteriler olarak sindirim ve bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli rol oynar" dedi.

Antibiyotik kullanımı ile yararlı bakterilere katliam yapıldığına dikkat çeken Yağcı, "Bağırsaklarımız ikinci beynimizdir. Bağırsaklarımıza ve buradaki iyi bakterilere iyi bakmamız gerekiyor ki sağlıklı yaşamın doğal dengesini yakalayalım. Doğal yiyeceklerle beslenelim ve takviye bağırsak mikroflorasını düzenleyen probiyotikler alalım" dedi. Sağlıklı Yaşam Uzmanı da yararlı bakterileri içten gelen doğal denge olarak tanımlayarak, "Sindirim sistemimizin en önemli desteği bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakteriler. En önemli kaynağı ise mayalı yiyecekler. Yoğurt, ayran, kefir, ev yapımı turşular iyi probiyotik kaynakları" bilgisini verdi.

Sabah

Diğer Haberler

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat Olabilir

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020

Bilimsel olarak kanıtlandı: Hayvanlar depremi önceden seziyor

Deprem bölgesinde aylarca izlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin davranışlarında bariz değişiklikler saptandı.
10.07.2020

B12 vitamini nedir, hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 vitamini suda çözünebilen ve vücutta az da olsa depolanabilen bir vitamin çeşididir.
09.07.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin