İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Açık 19°C Nem %82
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Baharat ve şifalı bitki fiyatları 10 yılın zirvesinde

Baharat ve şifalı bitki fiyatları 10 yılın zirvesinde

10.12.2015

Baharat ve şifalı bitkilerde fiyatlar son 10 yılın zirvesine oturdu. Rekor fiyat artışı kilosu 45 liradan 120 liraya yükselen ıhlamurda görülürken, birçok ürünün fiyatı yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artış gösterdi.

Dünyada oluşan kuralık, kasırga ve seller nedeniyle baharat ve şifalı bitki rekoltesinde düşüş yaşandığını belirten Birleşmiş Aktar Baharatçı ve Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Dönmez, bu nedenle fiyatların rekor seviyelere ulaştığını vurguladı. Şifalı bitkilerde rekor fiyat artışı kilosu 45 liradan 120 liraya çıkan ıhlamurda olurken, birçok ürünün fiyatı yüzde 50 ile yüzde 100 arasında arttı.

Fiyat artışını değerlendiren Tevfik Dönmez, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde dünyada küresel etkiyle bütün gıda ürünlerinde olduğu gibi baharat ve şifalı bitki fiyatlarında da zirveyi gördüklerini ve genel olarak fiyatlarda son on yılın en yüksek seviyelerine gelindiğini kaydetti. Dönmez, bu yıl ise dünyada emtia fiyatlarının düşüşe geçtiğini, ancak Türkiye'deki siyasi belirsizlik nedeniyle son 6 ayda fiyatlarda artış baskısının devam ettiğini vurguladı.

Baharat ve şifalı bitki fiyatlarının son birkaç yılda ürün bazında ortalama yüzde 30-40 arasında yükseldiğine işaret eden Dönmez, sektörün en hareketli sezonu olan kış aylarında fiyatların yine yüksek seyredeceğini kaydetti. Doların düşeceği beklentisiyle genelde toptancı ve üreticilerin alımlarını kısmen durdurduğunu dile getiren Dönmez, dolayısıyla ithal malların pazar arzında ciddi boşluk yaşandığını vurguladı.

Dünya

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin