İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:18 Güneş05:59 Öğle13:15 İkindi17:07 Akşam20:20 Yatsı21:54
Hava - Açık 23°C Nem %83
Türkçe
17 Zilhicce 1441 7 Ağustos 2020 Cuma Saat: -
17 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:18 05:59 13:15 17:07 20:20 21:54
Menü

'Çocuğu geleceğe hazırlamak yerine şimdiye uyandırmalı'

21.10.2016    A+ | A-

Prof.Dr. Ziya selçuk, her çocuğun farklı bir parmak izine ve farklı bir mizaca sahip olmasına rağmen onlara tek tip müfredat verildiğini, onların zeka ve yeteneklerinin gözardı edildiğini vurguladı.

Kısa bir süre Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı da yapan Prof.Dr. Ziya selçuk, evrensel ve fıtri eğitim alanlarında insanın mizacına uygun önerilerde bulundu.

Mizaç bir tohumdur

Mizaç, Karakter ve kişilik gibi kavramların tanımını yaparak söze başlayan Selçuk: “ Mizaç (huy), doğuştan gelen ve hayat boyu değişmeyen, kendine özgü algı, arayış, motivasyon ve potansiyelleri bulunan yapısal bir çekirdektir. Kişilerin hayattaki temel ihtiyaç, beklenti ve bakış açılarını belirler. Yani kısaca mizaç bir tohumdur ve hayat boyu değişmez. Karakter ise mizaca bağlı olarak gelişir.” diye konuştu.

“Dokuz Tip Mizaç Modeline göre her insan, dokuz farklı mizaç tipinden biri ile dünyaya gelir. Bu dokuz ayrı tipin hepsinin kendisine göre bir arayışı, yönelimi ve ihtiyaç dili vardır. Mizaç tipleri isimlerini, o mizaç tipindeki bireylerin en temel ihtiyaç ve arayışlarından alır.” Her bir mizaç tipinin kendine özgü potansiyel, algısal öncelik, beklenti, motivasyon ve yönelimleri olduğunu ifade eden Selçuk modelin detaylarını; “Mizaç Temelli Eğitim Yaklaşımı eğitimcilere, öğrencilerin farklı mizaç yapılarına dair farkındalık kazandırarak, bireysel farklılıklara uygun bir eğitim modeli sunar. Böylece öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına cevap verebilen ve kendi potansiyellerini ortaya koyabilecekleri gerçek bir öğrenci merkezli eğitim modelinin uygulanması sağlanmış olur.” şeklinde açıkladı.

Her çocuğun parmak izi farklı

“Her çocuk parmak izi kadar farklıdır. Peki, neden her çocuğumuza aynı müfredatı veriyoruz? Diye soran Selçuk, “Müfredat aslında zekâ ve yetenek temellidir. Fakat bizim eğitimimizdeki müfredat hafıza temelli. Eğitim kişinin içindekini destekler. Ona dışarıdan bir şey vermez. Eğitimin temelinde insanın mutlu olması vardır. Fakat bugün ki eğitimin temelinde başarı var. Eğitimin amacı çocuğu geleceğe hazırlamak değil, şimdiye uyandırmaktır” diye konuştu.

Çocuğa tek tip müfredat olur mu?

Prof. Selçuk şunları söyledi: “Her çocuk parmak izi kadar farklıdır. Peki, neden her çocuğumuza aynı müfredatı veriyoruz? Neden herkese aynı paket gidiyor ve niye herkese aynı sınavı yapıyoruz? Niye herkese aynı dersi verip aynı ödevi veriyoruz? Hani her çocuk farklıydı? Peki bu yapılabilir mi? Elbette yapılabilir. Hele bu çağda. Çünkü her çocuğun müfredatı kendi içinde saklıdır. Yani dışarıdan uzmanların bir müfredat hazırlayıp bunu okullarda çocuklara müfredat diye sunması aslında çocuğa yapılmış en büyük hakarettir. Bu anamda da aslında öğretmenler ve eğitimciler ortaklaşa suç işliyorlar. Her çocuk farklı fakat bütün anne-babaların hayalindeki çocuk aynı... İşte bu çocuğu anlamamak ve onun haysiyetine ve doğasına karşı çıkmaktır" dedi.

Milli Gazete

Diğer Haberler

İstek sıranıza göre tercihlerinizi yapın

Üniversite tercihleri başladı, 14 Ağustos’ta sona eriyor. Adayların 24 tercih hakkı var.
06.08.2020

Bir asrı geride bırakan kadınlar uzun yaşamın sırrını anlattı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, bir asrı geçen ömürleriyle adeta zamana meydana okuyan kadınlar uzun ve sağlıklı geçen yıllarının sırrını, stresten uzak doğal yaşama, uyku düzenine ve hareketli olmaya bağlıyor.
05.08.2020

Maske kullanımında doğrular ve yanlışlar

Koronavirüse karşı korunmada maske kullanımı büyük önem taşıyor. Ancak maskenin koruyucu olabilmesi için doğru bir şekilde takılması gerekiyor.
04.08.2020

Halı sahalar için kalp krizi uyarısı

Salgın dolayısıyla kapalı olan halı sahaların yeniden açılmasına ilişkin, yaklaşık 5 ay antrenmansız kalan vatandaşların kondisyonlarını tamamlamadan maç yapmalarının, kalp krizini tetikleyebileceği bildirildi.
04.08.2020
Hatm-i Şerif (A.Acemi)
Sırada >>
×
Sıradaki

Dua Vakti

Hatm-i Şerif (A.Acemi)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin