İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle12:53 İkindi15:44 Akşam18:12 Yatsı19:32 İmsak05:58 Güneş07:23 İşrak08:03
Hava - Çok Bulutlu 16°C Nem %63
Türkçe
22 Rebi'ül-evvel 1443 28 Ekim 2021 Perşembe
Giriş Yap

Yenilikçi fikirler üretmenin yolları

09.07.2021    |

Fikir bulmakta zorlanıyor musunuz? Boş bir kağıt parçasına ya da bir ekrana bakarken geçirdiğiniz zaman sizi yoruyor mu?

 Kabul edelim, fikir üretmek kolay bir şey değil. Her şeyden önce sürekli okumak ve zihnimizi beslemek zorundayız. Ancak, fikir üretmeyi düşündüğümüzden daha kolay hale getirebilecek, farkında olmayabileceğimiz bazı teknikler var. Bu yazıda bu tekniklerden altı tanesini aktaracağız. Fakat herkesin düşünme biçimi ya da her konunun gerektirdiği bakış açısı aynı olmadığından bu teknikler her zaman iyi sonuç vermeyebilir. O yüzden kendimiz için en uygun yöntemi bulana kadar düşünmeye, aramaya ve üretmeye devam etmemiz gerekiyor.

 İşte yenilikçi fikirler üretirken işinize yarayacak altı yöntem:

 Rutini kırın. İçgüdülerimiz bize bilgiyi kategorize edersek gelecekte kolay erişebileceğimizi söyler. Ancak bu kolaylık tembelliğe de sebep olabilir çünkü beynimiz bir şeyler ararken ve düşünürken sürekli aynı yere baktığı için farklı ve yeni düşüncelerle karşılaşma imkanımız büyük ölçüde engellenir. Rutini kırmak ve yeni bir şey denemek zihninize ilham vermek ve yenilikçi fikirler bulmak için iyi bir yoldur. Daha önce hiç yapmadığınız bir şey yapın, sorunlarınıza farklı bir açıdan yaklaşmayı deneyin, rutini kırın. Çalışma mekanınızda ya da not tutma biçimlerinizde/araçlarınızda farklılığa giderek dikkatinizi yenileyecek yeni perspektifler bulmaya çalışın. 

İlk anda kaliteye odaklanmayın. Her zamanki rutininizi kırmak fikir üretmek için iyi bir yoldur, ancak tek bir harika fikir bulmak için odaklanmaya çalıştığınızda, yenilikçiliğiniz sınırlanır ve aslında işleri kendiniz için zorlaştırırsınız. Gerçekten tek bir harika fikri ortaya çıkarmaya çalışmak yerine, içlerinden en iyisini seçebileceğiniz yeterli fikriniz olana kadar fikirlerin miktarına odaklanın. Ne kadar çok fikir bulursanız, inanılmaz fikirler edinme olasılığınız o kadar artar. Ama dikkat edin, bu fikirlerden en kaliteli olanı sizin seçmeniz gerekir. 

Düşüncelerinizi ters çevirin. Yeni fikirler üretmenin başka bir yolu da ters düşünme tekniğiyle düşünülmeyenleri düşünmektir. Fikirleriniz ne olursa olsun tam tersini düşünün ve yeni düşünme biçiminizle farklı fikirler bulmaya çalışın. İyi görünen yeni bir mobil uygulama tasarımı bulmaya çalışmak yerine, sıkıcı görünen bir mobil uygulama tasarlamayı deneyin. Okurlarınıza yardımcı olacak bir blog yazısı yazmaya çalışmak yerine, kimseye yardımcı olmayacak bir blog yazısı yazmayı deneyin. Öğretmenlerin öğrencilere öğretmesindense öğrencilerin öğretmenlere öğretmesini düşünün. Düşüncelerinizi tersine çevirmek yeni fikirler üretmenize hızlı bir şekilde yardımcı olacaktır. 

Ara verin. Yenilikçi fikirler bulmaya çalışırken gerçekten çok zorlanıyorsanız, bazen en iyi seçenek sadece bir süre vazgeçmektir. Zihninizi çok yormak, fikir üretmekten başka bir şey düşünmemek, özgünlüğünüze ve yenilikçiliğinize zarar verir, strese girerek sadece kendinize zarar verirsiniz. Bu tür durumlarda en azından birkaç saat ara verin. Başka bir şey üzerinde çalışın. Kısa bir süre ara vazgeçmenin en iyi yanı, zihninizi dışardan (ya da içeriden) gelecek ilhamlara açık tutmanızdır. Hem vazgeçtiğiniz öyle ya da böyle gelir sizi bulur. Dinlendiyseniz tekrar fikir üretmeye başlayabilirsiniz. 

Başkasından yardım alın. İhtiyacınız olduğunda yardım istemekte yanlış bir şey yoktur. Bazen başkalarının çok iyi fikirleri olabilir, ancak bu kişinin fikirlerini ortaya çıkarabilecek imkanları veya bilgisi olmayabilir. Bu nedenle tanıdığınız herkese, üzerinde düşündüğünüz konuyla alakalı paylaşabilecekleri herhangi bir fikirleri olup olmadığını sorun. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ya da hiç tanımadığınız kişilerden sizin fikirlerinizi besleyecek yeni fikirler alabilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken bir konu var; birisinin fikrini beğenirseniz, kullanıp kullanamayacağınızı mutlaka sorun. 

Meraklı olun. Yenilikçi fikirler genellikle yenilikçi sorulardan gelir. Fikir ürettiğinizde sorulacak en iyi soru “Neden?”dir. Bir şeyin “nedenini” sorduğunuzda, yeni ve genellikle ilk anda görünmeyen bir bakış açısı kazanırsınız. Dünyayı bildiğiniz gibi kabul etmek yerine “neden” diye sorun ve hayret edin. Trafik ışıkları neden kırmızı, sarı ve yeşil? Durmayı, yavaşlamayı ve gitmeyi belirtmek için renkler yerine şekiller kullanılırsa ne olur? Bir şeyin neden öyle olduğunu merak edin, hemen ardından yeni fikirler peşinizden gelecektir.

Rutinleri kırarak, kalite konusunda endişe etmeyerek, düşüncelerinizi tersine çevirerek, mola vererek, diğer insanların fikirlerini sorarak, merak ederek ve en önemlisi sürekli okuyarak kolaylıkla yeni fikirler üretebilirsiniz. Denemek için çok beklemeyin!

İyilik Tasarım Merkezi

­

 

 

 

Canlı Yayın
Aile Rehberi
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Aile Rehberi
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin