İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:24 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:37 İmsak03:23
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %83
Türkçe
15 Zilhicce 1445 21 Haziran 2024 Cuma
15 Zilhicce 1445
Güneş
05:24
İşrak
06:08
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Giriş Yap

Siyez unlu kandil simidi tarifi

Özel Haber
Özel Haber
06.02.2024    |

Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen ve özünü koruyan buğday türlerinden Siyez buğdayı, genetiği değişmemiş bir besin türü olarak öne çıkıyor.

Son yıllarda siyez buğdayından mamül siyez buğdayı ile ekmek çeşitlerinin yanı sıra kurabiye, bisküvi gibi lezzetler hazırlanabiliyor.

Kandil gelenekleri arasında yer alan kandil simidini siyez buğdayı ile hazırlamaya ne dersiniz?

İşte malzemeler ve yapılışı:

Malzemeler:

120 gr oda sıcaklığında yayık tereyağı

1/2 çay bardağı soğuk sıkım zeytinyağı

1 tatlı kaşığı mahlep (varsa)

1 yemek kaşığı ev sirkesi

1 çay kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı öğütülmüş kaya tuzu

2 organik yumurta

3 su bardağı siyez unu

2-3 yemek kaşığı susam ve çörekotu

Hazırlanışı:

Un elenerek derin bir kaba doldurulur. Ortasına yumurtalar kırılır. Tereyağı ve zeytinyağı dökülür. Tuz ve mahlep unlu kısma denk gelecek şekilde eklenir. Orta kısımdaki sıvılar biraz hamura karıştırıldıktan sonra sirke ve karbonat bir çay bardağında karıştırılır ve unlu kısmın üzerine gelecek şekilde kaba dökülür. Elle yoğrularak tüm malzemelerin birbiriyle hem hal olması sağlanır.

Kurabiye kıvamında bir hamur elde edilmesi için gerekirse biraz daha un eklenebilir. İstenen kıvama gelince üzeri temiz nemli bir bezle örtülen hamur 10-15 dk dinlendirilir. Dinlenmiş hamur 20 eşit parçaya bölünür. 10 cm uzunluğunda ince uzun şeritler haline getirilerek iki ucu birleştirilen her bir parça, bir kasede tek şerit halindeki susam-çörek otu karışımına bastırılır. Fazla taneler silkelenerek kaseye dökülmeleri sağlanır. Bu suretle her bir parça yağlı kağıt serilmiş tepsiye birer birer dizilir. 150 derecede 25-30 dk alt üst ısıtmalı fırında pişirilir.

Manevi bereket mevsiminin kıymetli gecelerinde ailecek afiyetle yenebilir. 

 

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close