İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:35 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:09 Akşam20:44
Hava - Hava durumuFırtına 22°C Nem %73
Türkçe
9 Zilhicce 1445 14 Haziran 2024 Cuma
9 Zilhicce 1445
Akşam
20:44
Yatsı
22:35
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:09
Giriş Yap

Selanik gevreği siyez unuyla buluştu

08.11.2021    |

Siyez buğdayı; on asrı aşan mazisi, dünyaya nam salan doğal ve besleyici değeriyle hem geleneksel hem modern tariflere lezzet katıyor.

Buğdayın öğütülüp tam tane un haline getirildiği zamanlardan beri ekmek en temel gıda maddelerinden biri. Ekmeğin dayanıklılığını artırmak için dilimlenip fırında kurutulmasıyla elde edilen peksimet de asırlardır uzun yolculukların temel azığı- katığı. 

Tarifini paylaşacağımız Selanik Gevreği; kah gevrek, kah peksimet, kah iki sefer pişmiş anlamında biskoti diye anılan, farklı kültürlerde yerini bulan yine kadim bir yiyecek. 

Selanik Gevreği için malzemeler şöyle: 

1 büyük fincan siyez unu

1  büyük fincan tam tane yulaf ezmesi (toplam 2 fincan siyez unu ya da yulaf da olabilir)

1 yumurta

1 büyük fincan kuru incir

1 büyük fincan kuru üzüm (toplam iki fincan küp küp doğranmış kayısı, hurma, erik, dut gibi herhangi bir kuru meyve de olabilir)

3 yemek kaşığı kaynar su

1 büyük fincan kabuksuz ceviz (fındık, badem, fıstık gibi herhangi bir kuruyemiş de olabilir) 

Hazırlanışı:

 Yıkanarak saplarından ayrılmış, küp küp doğranmış kuru meyveler bir kasede kaynar suda 10 dk. bekletilir.

Cevizler (yahut diğer kuruyemişler) iri taneli olacak şekilde rondodan geçirilir, yarısı bir kasede kenara ayrılır.

Rondonun içinde kalan iri çekilmiş cevizlerin üzerine yulaf ezmeleri eklenir. Un haline gelinceye kadar öğütülür.

Derin bir yoğurma kabında siyez unu, yulaf, öğütülmüş ceviz harmanlanır. Üzerine yumurta ve kuru meyvelerin suyu da eklenir, yoğrulur. Hamur tek parça haline geldikten sonra içine kuru meyveler ve iri çekilmiş cevizler de eklenir ve tekrar yoğrulur. Yağlanmış tepsiye dört köşeli bir somun ekmeği halinde yerleştirilir.

180 derecede ısıtılmış fırında 25 dakika pişirilir. 15 dakika dinlendirdikten sonra ince dilimler halinde kesilir, dilimler yan yatırılarak tepsiye yeniden dizilir. Yeniden fırına verilir, 160 derecede 10 dakika daha pişirilmek suretiyle kurutulur. 

Selanik gevreği yahut peksimeti soğuduktan sonra cam saklama kaplarında saklanarak birkaç hafta tazeliğini koruyabilir. 

Afiyet olsun!

­

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Cuma Sohbetleri
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Cuma Sohbetleri
Cuma Sohbetleri Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close