İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:05 Akşam20:35 Yatsı22:21 İmsak03:32 Güneş05:27 İşrak06:10 Öğle13:07
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %48
Türkçe
22 Zilka'de 1445 30 Mayıs 2024 Perşembe
22 Zilka'de 1445
Öğle
13:07
İkindi
17:05
Akşam
20:35
Yatsı
22:21
İmsak
03:32
Güneş
05:27
İşrak
06:10
Giriş Yap

Siyez unlu balkabaklı mücver

12.11.2022    |

Binlerce yıldır genetik yapısını koruyan, Anadolu insanına hayat yolculuğunda eşlik eden, sofralara sağlık ve lezzet katan siyez buğdayı ile tarifler paylaşmaya devam ediyoruz.

Bu tarifte mevsim sebzelerinden balkabağı ve yöresel bir yiyecek olan keşe yer veriyoruz. Keş, Batı Karadeniz Manav Türklerine dayanan, tuzlanıp kalıplar halinde kurutulmuş yoğurtlara verilen bir isim. Bu yörede kaygana ismi verilen mücvere hoş bir aroma ve lezzet verir.

Malzemeler:

3 yemek kaşığı buharda pişmiş balkabağı

3 yumurta

3 yemek kaşığı siyez unu

1 tane kapya biber

2 tane köy biberi

2 yemek kaşığı az tuzlu keş yahut bir tutam tuz

1-2 yemek kaşığı halis tereyağı

Hazırlanışı:

Kabuğu soyulmuş 300 gr balkabağı ince ince şeritler halinde dilimlenir. Kaynar su bulunan bir çelik tencere üzerine çelik süzgeç yerleştirilir. Balkabakları süzgecin üzerine yayılır. Tencerenin kapağı kapatılır. Böylece balkabakları buharda yumuşayana kadar pişirilir. Büyük kısmı balkabağı tatlısı yapmak üzere ayrılır. 3 yemek kaşığı miktarınca mücver için kullanılır.

Biberler çekirdeklerinden ayrılır, uzunlamasına dört parçaya bölünür, ince ince şeritler halinde dilimlenir. Bir kasede balkabağı şeritleri ile harmanlanır. Yumurtalar çatal yardımıyla çırpılır, rendelenmiş keş eklenerek yeniden çırpılır, siyez unu eklenerek tekrar çırpılır. Ardından sebzeler eklenerek karıştırılır. Isıtılmış pankek tavasına birer kaşık miktarınca dökülür, üzeri göz göz olunca ters çevrilerek pişirilir. Bu tarifteki ölçü ile 14 tane mücver elde edilebilir. Mücverler sıcak halde tavadan sunum tabağına alınırken her birinin üzerine tereyağı sürülür.

Kahvaltılarda çay eşliğinde afiyetle yenir.

­

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hadisler Deryası
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hadisler Deryası
Hadisler Deryası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close