İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İşrak06:27 Öğle13:16 İkindi17:12 Akşam20:34 Yatsı22:15 İmsak03:56 Güneş05:45
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %72
Türkçe
18 Muharrem 1446 24 Temmuz 2024 Çarşamba
18 Muharrem 1446
İmsak
03:56
Güneş
05:45
İşrak
06:27
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:34
Yatsı
22:15
Giriş Yap

Siyez unlu ve hurmalı kurabiye tarifi

05.05.2021    |

Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen ve özünü koruyan buğday türlerinden Siyez buğdayı, genetiği değişmemiş bir besin türü olarak öne çıkıyor. Son yıllarda siyez buğdayından mamul siyez buğdayı ile ekmek çeşitlerinin yanı sıra kurabiye, bisküvi gibi lezzetler hazırlanabiliyor.

Sağlıklı siyez buğdayından denediğimiz kandil simidinden sonra bu kez kurabiye tarifini paylaşıyoruz.

Tam tane öğütülmüş siyez unu pek çok sağlık bileşeni yönüyle modern buğdaylardan öne çıkıyor. Keza atalık unlar arasında da gözde, sadece lif yönünden geri kalıyor. Zengin lif kaynağı hurma, doymamış yağ kaynağı ceviz ve yaylım tereyağıyla birleştiğinde tüm sağlık bileşenleri yerini bulmuş oluyor.

İşte malzemeler ve yapılışı:

Malzemeler:

3 su bardağı siyez unu (veya atalık/yerli un)

2 adet organik yumurta

75 gr oda sıcaklığında tereyağı (mümkünse yaylım tereyağı)

Yarım su bardağı kırılmış ceviz

15 adet mebrum hurma

1 çay kaşığı karbonat (birkaç damla ev sirkesiyle köpürtülmüş)

1 tatlı kaşığı tarçın

 Hazırlanışı:

Çekirdeğinden ayrılan hurmalar derin bir kasede çatal yardımıyla ezilir. Yumurta ve tereyağı eklenerek çatalla çırpılarak harmanlanır. Ardından un, tarçın, karbonat eklenerek homojen bir hamur elde edilene kadar yoğrulur. Üzeri örtülen kase 15 dakika buzdolabında dinlendirilir. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak istenen şekil verilir. 150 derecede 20dk pişirilir.

Bu lezzetli kurabiyeleri sahur ve çay sofralarında kararında tüketmeyi unutmayınız. Afiyet olsun.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close