İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 35°C Nem %38
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

Singapur'un Nüfusunda Düşüş

04.10.2021    |

Singapur’da ülke nüfusunun yüzde 4,1 azalma ile 5,45 milyona düştüğü belirlendi. Vatandaşların ve “Kalıcı Sakin” statüsündeki ülke sakinleri sayısının ilk nüfus sayımının yapıldığı 1970 senesinden beri ilk kez düştüğü belirtildi.

Ülkede her sene yasalarda belirtilen demografik yapıyı korumak üzere Çin, Malay, Hint ırkından kimselere ve çoğunlukla Avrupa ülkelerinden gelen yatırımcılara kalıcı sakin sıfatıyla vatandaşlık hakları veriliyor. Ülke vatandaşları içinde Malayların doğal nüfus artış oranı Çin asıllı ve Hint kökenlilerden çok daha yüksek seyrediyor.Ancak ortalama doğal nüfus artışı hedeflenenin altında. Ülkede 2000'li yılların başından bu yana nüfus artışı üzerinde doğal nüfus artışından çok göçmen sayısındaki artış etkili.

Ülkede vatandaş evlilikleri 34 yılın en düşük seviyesine ulaşırken, bu sene dünyaya gelen çocuk sayısında da ciddi azalma görüldü. Resmi vatandaş sayısı azalmadığı halde nüfus sayımına dahil edilen “ikamet eden vatandaş” sayısı ve yeni vatandaşlık statüsü kazanan “kalıcı sakin” sayısında diğer yıllara göre ciddi düşüş gözlemleniyor.

 

Yabancı İstihdam En Büyük Düşüşe Sahne Oldu

Ülkenin yerleşik olmayan nüfusunu oluşturan ikamet vizeli sakin sayısı yüzde 10,7 ile 1,47 milyonla en büyük düşüşü gördü. Bu durumun seyahat kısıtlamaları ve belirsiz ekonomik koşullar nedeniyle gerçekleştiği düşünülüyor. Hizmet sektöründe denizaşırı ülkelerden çalışma vizesiyle işçi istihdam eden ülkede, bu sene çalışma vizelerinin azalmasından en çok etkilenen sektörler inşaat, deniz tersaneleri ve proses sektörleri olarak belirlendi.

 

Ülke nüfusu gri seyrediyor

Singapur'un vatandaş nüfusu grileşmeye devam ediyor ve nüfusun yaş ortalaması 2020’de 42,2 iken bu yıl 42,5'e yükseldi.

Rapora göre, 65 yaş ve üstü sakinlerin oranı artıyor; genel nüfusa oranla 2011'de yüzde 10,4'ten 2021'de yüzde 17,6'ya yükselmiş durumda. Bu oranın 2030'da yaklaşık yüzde 23,8'e yükselmesi bekleniyor. 80 yaş ve üstü vatandaşların sayısı da Haziran 2011'de 71.000'den 2021 Haziran'da 128.000'e neredeyse iki katına çıktığı belirtildi.

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close