İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:23 Güneş05:23 Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36
Hava - Hava durumuAçık 23°C Nem %60
Türkçe
11 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
11 Zilhicce 1445
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Giriş Yap

Bir hesaplaşma ve helalleşme hikâyesi

06.10.2021    |

Semih Kaplanoğlu, yeni filmi “Bağlılık Hasan”da inanç kavramını temel alarak, insan benliğine, belleğine dönük sorgulamalara başlıyor ve bir aile öyküsü etrafında sosyopolitik atıflar yapıyor

Filmin hikâyesi özetle şöyle: Hasan, geçimini babadan kalma meyve bahçesi ve domates tarlasıyla sağlar. Bir gün bahçeye gelen mühendisten, arsaya elektrik direği dikileceğini öğrenir. Bahçeyi korumak için bürokrasiyle mücadeleye başlar. Bu başlangıç, eşi Filiz’le birlikte yıllardır gitmek istedikleri Hac yolculuğuyla da birleşerek Hasan ve ailesi için bir hesaplaşma sürecine dönüşür.

İnsan - Doğa İlişkisi

“Bağlılık Hasan” bir hesaplaşma ve helalleşme hikâyesi. Kaplanoğlu bu kez insan-doğa-inanç meselelerini temel alarak, insanın benliğine ve belleğine dönük sorgulamalara başlıyor ve bir aile öyküsü etrafında sosyopolitik atıflar yapıyor. Kaplanoğlu bu tercihi “İnsan çok boyutlu bir varlık. İlişkilerini açmaya başladığınız zaman sosyal, politik, inanç gibi konuların yaşadığımız toplumdaki iz düşümlerine bakmamız gerekiyor. Bunlar yokmuş gibi davrandığınız zaman bir çok şeyi eksik görürsünüz. Ama mesele sosyal ya da politik düşünsel bir şey değil. İnsanın içiyle alakalı. Bizi çevreleyen varlıkla alakalı” sözleriyle anlatıyor.

Filmin serüveni Kaplanoğlu’nun Bursa’daki mekân arayışında başlamış. Bir bankacının kredi borcu olan köylülerle karşılaşması üzerinden filizlenen süreci Kaplanoğlu şöyle anlattı: “Bursa civarında mekân araştırıyordum. Elma bahçeleri vardı. Oturduğumuz kahvede birden uzaktan bir araç göründü, içinden genç bir adam çıktı. Arkama baktığımda herkes kaybolmuştu. Ne oldu diye sordum, ‘Beni görünce bulundukları yeri terk ediyorlar. Hepsinin kredi borcu var dedi. Çok dikkatimi çekti. Tarımla, doğayla, toprakla ilgi bütün filmlerinde vardır. İnsan-doğa ilişkisi asli hayatımızda en temel ilişki. Yaşadığımız sorunları hepimiz görüyoruz. Gündelik hayatımızda, ilişkimizde bunları nasıl bir mesele haline getiriyoruz.  Bir yandan da kozmik alandan bir bakış getirmeye çalışıyorum. Varlığı ve doğayı devre dışı bırakırsanız çok önemli bir merkezi kaçırmış oluyorsunuz. Her şeyin her şeyle ilişkisini görmeye ve anlamaya çalışan birisiyim. Biz birbirimize de başka şeylere de bağlıyız. Bu düşünce ve kavram üzerinden üçlemeye başladım.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close