İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:12 Akşam20:36 Yatsı22:17 İmsak03:53 Güneş05:43 İşrak06:25 Öğle13:16
Hava - Hava durumuAçık 36°C Nem %36
Türkçe
16 Muharrem 1446 22 Temmuz 2024 Pazartesi
16 Muharrem 1446
Öğle
13:16
İkindi
17:12
Akşam
20:36
Yatsı
22:17
İmsak
03:53
Güneş
05:43
İşrak
06:25
Giriş Yap

Taylandlı Müslüman Olmak

Özel Haber
Özel Haber
20.05.2022    |

Tayland Müslümanları - 2. Bölüm

Bugün 60 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan Tayland’ın nüfusunun %12’sinin Müslüman olduğu belirtilmekte. Güney Tayland nüfusunun yaklaşık üçte birlik dilimini oluşturmakta. Ülkede nesillerdir yaşamakta olan Malay, Tay, Çam, Çin, Hint, Arap, Fars, Endonez asıllı Müslümanlar bulunuyor. Dünyaya yeni gelenler ve İslam’a yeni yönelenlerle birlikte Müslüman nüfusu gün geçtikçe artıyor.

Phuket'te Müslüman mahallesi ve Muhsinler Cami

Tayland’da ülke genelinde 17. Yüzyıldan bu yana İslami işlerin idaresinden sorumlu bir kuruluş bulunmakta. Kuruluş başkanına yerel tabirle baş müftü anlamında “Chularatchamontri /Chularajmontri (จุฬาราชมนตรี)” ismi verilmekte. Anayasada bulunan İslami idare maddesi uyarınca Chularajmontri, kral tarafından hayat boyu tayin edilmekte.

Panyi adasını çevreleyen Mangrov ağaçları ve kayalıklar

Camilerin idaresinin düzenlenmesi, camilere bağış ve yardım dağıtılması, dinî yayın yapılması, Hicri takvime dayanan Ramazan ve bayram günlerinin başlangıç ve bitişinin ilân edilmesi, Mevlid kutlamalarının ve Hac yolculuğunun organize edilmesi, Hac emîri tayin edilmesi, helâl gıda sertifikası verilmesi ve bazı noter işlemlerinin gerçekleştirilmesi bu kuruluşun yetki alanına giriyor. Müslümanların yoğun halde yaşadığı şehirlerde bulunan il İslam meclislerinin sayısı toplam üç bin beş yüzü bulmakta. 

Bir Cuma namazı

Yerel camiler bünyesinde okul öncesi gelişim merkezi olan “rawdah” programları ve din ve ahlak eğitimi veren anaokulları rağbet görüyor. İlk ve orta okullarda Müslüman öğrencilere Cavi yazı dili öğretildiği gibi camiler bünyesinde Arapça dini eğitim verilebiliyor. 

Ülkede çeşitli özel kuruluşların bünyesinde, müfredatında dini ve fenni derslerin yer aldığı “medreseler” bulunuyor. Taylandlı Müslümanlar devlet okullarına, “Pondok veya Ponoh” ismi verilen özel İslami okullara ya da “medreselere” gitmek arasında seçim yapabiliyorlar. Diğer yandan sosyal bir devlet anlayışının bulunmadığı ülkede çoğu kişi geçim kolaylığı sunan eğitim alanlarına yöneliyor.

Darul İhsan Medresesi

İslami ilimler alanında ülkede sayılı yüksek öğretim kurumu bulunuyor, diğer Müslüman ülkelerle işbirliği halinde açılışı yapılan birkaç tane İslam Üniversitesi var. 

Müslüman nüfusun yoğun olduğu bazı güney illerinde, devlet kurumlarında görev yapan Müslümanlara resmi bayram tatili ve Cuma günü yarım gün mesai hakkı tanınmasına, kamu kurumlarında İslami kıyafetlere müsamaha gösterilmesine dair yönetmelik maddeleri bulunmakta. Müslüman nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde kısmen İslam hukuku mahkemeleri yürütüldüğü belirtilmekte. Ancak yöre halkı dini haklarını ve taleplerini ifade etmek noktasında halen tedirgin.

Tayland'da 76 ilin 61'inde sayısı 3 bin 500’ü aşan cami olduğu, bunlardan iki bini aşkın caminin güney sınır illerinde yer aldığı belirtiliyor. Her sene Mevlid-i Nebi münasebetiyle Bangkok'ta düzenlenmekte olan Ngarn Mawlid Klang ana festivali, Tayland Müslümanlarının yaşam tarzını sergileyen bir mecra. Tayland’ın uluslararası hizmet vermekte olan bir helal sertifikası kuruluşu bulunuyor. Pek çok paketli gıdanın ve gıda işletmesinin helal sertifikasına sahip olduğunu görmek mümkün.

Tayland Müslümanları - 3. Bölüm

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Hadisler Deryası
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Hadisler Deryası
Hadisler Deryası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close