İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi16:40 Akşam19:23 Yatsı20:43 İmsak05:32 Güneş06:59 İşrak07:38
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 13°C Nem %76
Türkçe
29 Şaban 1444 21 Mart 2023 Salı
Giriş Yap

Sıfır Atıklı Yaşama Odaklanmak

Özel Haber
Özel Haber
24.08.2022    |

Hepimiz sıfır atık tanımını en az bir kere duymuşuzdur. Hem dünyada hem ülkemizde önemi artan bir kavram. Temelde insanların hiç atık bırakmadan yaşaması biçimi diyebiliriz.

Peki, plastik yoğunluğunun arttığı günümüzde atıksız yaşamak mümkün mü?

Günümüzde hemen hemen dünyanın hiçbir yerinde çok çaba harcamadan atıksız yaşamak mümkün değil. Ancak atığı azaltmak mümkün. Daha az atık çıkarmaya geçiş serüveni herkes için aynı olmayabilir.  Sıfır atığın bir nevi kardeşi olan az atık, olaya daha gerçekçi yaklaşarak atıkların azaltılmasının daha verimli olacağı fikrini savunuyor. Bunun için geliştirilen sloganlardan biri durumu çok güzel özetliyor aslında; “Sıfır atığı mükemmel bir şekilde uygulayan bir avuç insana ihtiyacımız yok, bunu kusurlu yapan milyonlarca insana ihtiyacımız var.”  Burada vurgu bu işi ne kadar mükemmel yaptığınızda değil, herkesin yapmasını sağlamakta yatıyor.

Kendinize çok yüklenmeyin, zaman tanıyın

Başarı tanımını gözden geçirin: Size göre atıksız bir yaşamı mümkün kılan, başarı tanımı nedir? Neleri yaparsanız kendinizi başarılı addedeceksiniz? Önünüze gerçekleşebilir küçük hedefler koyarsanız aslında ne kadar başarılı olduğunuzu görmek zor olmayacak. Hayatta tüm başarılara küçük adımlarla ilerlemiyor muyuz zaten?

Kendinizi tanıyın: Kendinizi en iyi bilen kişi yine sizsiniz. Hangi alanda atıksız yaşamaya çalışırsanız başarılı olursunuz, hangi alan zorlar bunu en iyi bilen sizsiniz. Hayatınızı gözlemleyerek en çok nerede atığını azaltmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Liste yapıp, alışverişi kontrol altına alın: Atıksız yaşamda en büyük sorunlardan bir tanesi bilinçsizce alışveriş yapmak. Bu gıda alanında da olabilir, teknoloji de, tekstil de. İhtiyacından fazlasını almamak otomatik olarak atık ihtimalini de ortadan kaldırıyor. Örneğin çok ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz plastik poşetleri en fazla 12 dakika kullanıyormuşuz. Bu 12 dakika için çevreyi kirletmeye değer mi? Bunun yerine alternatif bulmak artık çok kolay.

Deneyimlerden faydalanın: Başkalarının hiç de mükemmel olmayan hikâyelerini dinleyin. Bu konuda diğer insanlarla iletişimde olun Sosyal çevrenizle bu konuyu bir gündem maddesi haline getirmek, bu konuda bilgi edinmek gibi birçok şey yapabilirsiniz.

Belirli bir alandan başlayın: Genellikle atıksız yaşamaya niyetlenmiş insanlar bunu çokça araştırdığı için çok çeşitli alanlar hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Ancak bu kafa karışıklığına sebebiyet veriyor ve kişiler öğrendikleri her şeyi uygulamaya çalışıyor. Böyle bir durum başarısızlığı da beraberinde getiriyor. Yapılması gereken, kendimize bir alan seçmek.

 Bu belki kıyafet, mutfak ya da kırtasiye olabilir. Tek bir alana yoğunlaşmak daha derli toplu ve görünür bir sonuç elde etmeye yardımcı olur.

Motivasyonunuzu düşürmeyin: Atıksız yaşamayı denediniz ve bazı alanlarda başarılı olamadınız diyelin. Bunun gayet doğal olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve “Ben bu işi kıvıramayacağım” deyip pes etmeyin. Kendinize yürünecek başka yollar arayın.

Sonuç olarak az atıkla yaşamak sıfır atık fikrini benimsemekten daha gerçekçi. Bunun kendiniz için bir yolculuk olduğunu unutmayın. Varacağınız yerdeki bitiş çizgisine değil bu serüvendeki deneyimlerine odaklanın.

İyilik Tasarım Merkezi

 

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close