İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi17:05 Akşam20:35 Yatsı22:21 İmsak03:32 Güneş05:27 İşrak06:10 Öğle13:07
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %46
Türkçe
22 Zilka'de 1445 30 Mayıs 2024 Perşembe
22 Zilka'de 1445
Öğle
13:07
İkindi
17:05
Akşam
20:35
Yatsı
22:21
İmsak
03:32
Güneş
05:27
İşrak
06:10
Giriş Yap

Güneş kremindeki kimyasallar kana karışabiliyor

09.07.2023    |

ABD’de yapılan bir araştırma güneş kremindeki kimyasalların yüksek oranlarda kana karıştığını ortaya koydu.

Araştırmada güneş kremlerindeki 3 kimyasalın, günlük kullanım devam ettikçe kandaki seviyesinin arttığı ve son kullanımdan sonra en az 24 saat daha kanda kaldığını belirledi. Araştırmaya katılıp, oksibenzon, avabenzon ve oktokrilen içeren kremler kullanan kişilerin tümünün kanında yüksek oranda kimyasal çıktı. 

Diğer yandan ABD'de her yıl yaklaşık 84.000 kişiye melanom teşhisi konuyor ve 8.000'den fazla kişi de bu cilt kanserinden ölüyor. Araştırma sonuçları, bu kanser türünün yaklaşık %90'ının güneşten gelen ultraviyole (UV) radyasyona bağlı olduğunu gösteriyor.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmada ilk faktör uygun kıyafetler giymek olsa da güneş kremi kullanımında dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor.

Dermatologların korumayı optimize etmek için tavsiye ettiği bazı ipuçları şöyle:

Kimyasal içerikli güneş kremleri yerine mineral içerikli kremler kullanın.

Araştırmalar, kimyasal güneş kremlerinde kullanılan bazı aktif bileşenlerin kan dolaşımına karıştığını gösteriyor. Bununla birlikte, çoğu dermatolog, güneş yanığı riskinin, güneş kremi kimyasallarından kaynaklanan potansiyel risklerden çok daha ağır bastığını söylüyor. Yine de endişe ediyorsanız, bu bileşenlerden kaçınmak için, UV ışığını fiziksel olarak bloke edebilen çinko oksit ve titanyum dioksitten yapılan, mineral bazlı güneş kremleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bu kremlerin tahriş etme riskleri düşük olduğu için hassas ciltler için de elverişli olma özellikleri bulunuyor. Ayrıca cilt üzerinde beyaz ve kalın bir tabaka oluşturmadıkları için kozmetik açıdan da tercih edilmeleri söz konusu.

Yeterli güneş koruyucu uygulamak güneş koruma faktörünün gücü kadar önemlidir

Uzmanlara göre, güneş ışınlarının %100'ünü filtreleyen bir güneş kremi bulunmuyor. Koruma faktörü (SPF) 15 olan bir güneş kremi, UV ışınlarının yaklaşık %93'ünü bloke edebiliyor. Faktör 30'a çıktığında, UV ışınlarının yaklaşık %97’si engelleniyor. Bunun daha üstündeki faktörlere sahip kremler daha fazla koruma sağlamıyor. Bu sebeple, güneş koruma faktörü kadar, uygulanan kremin miktarı da önem arz ediyor. 

Uzmanlar, yüzünüzü kaplamak için bir çay kaşığı miktarının yeterli olduğunu söylüyor. Sprey formunda olan güneş kremi kullanıyorsanız, uyguladığınız alanın tamamen ıslandığından emin olmanız tavsiye ediliyor. 

Yüksek korumalı güneş kremleri tüm gün dayanmaz

Birçok kişi koruma faktörü (SPF) 50 ve hatta daha yüksek güneş koruma faktörlü ürünler kullanır ve bunun kendilerine daha uzun süreli koruma sağladığını varsayar. Dermatologlar bunun doğru olmadığını söylüyor ve özellikle terleme ve yüzme sebebiyle kremin akacağı düşünülerek her 2 saatte bir yeniden uygulanması gerektiğini tavsiye ediyorlar. 

Ayrıca güneş kremlerinin içeriğinin etkisi zamanla azaldığı için her mevsim yeni ürünlerin satın alınmasını, bilhassa son kullanma tarihininim geçirilmemesine de dikkat edilmesini hatırlatıyor. 

Güneş kreminin arabada veya sıcak bir yerde bulundurulmaması, aksi takdirde çabuk bozulacağı, bunun yerine serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmesi gerektiği de tavsiyeler arasında.

Uygun kıyafet ve güneş gözlükleri güneşi engellemeye yardımcı olur

Aslında güneşten korunmak için en etkili yöntem, vücudu kapatacak kıyafetler giymek. Yüzü korumak için de sıkı dokunmuş kumaştan yapılmış, geniş siperlikli şapkalar kullanılmalı.

Güneş gözlerinize de zarar verebilir. Doktorlara göe, güneşte bir gün bile kalmak korneayı yakabilir ve zamanla güneşe maruz kalmak katarakta neden olabilir. Doktorlara göre gözlerinizi korumanın en iyi yolu %100 UV koruması sağlayan güneş gözlüğü takmak.