İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:35 Güneş08:05 Öğle12:59 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 11°C Nem %93
Türkçe
21 Cemaziyelevvel 1445 4 Aralık 2023 Pazartesi
21 Cemaziyelevvel 1445
İmsak
06:37
Güneş
08:07
İşrak
08:49
Öğle
12:59
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
Giriş Yap

Kalp sağlığı için basit önlemler

20.11.2023    |

Vücudumuzun en hayati organı olan kalbimizin sağlığını koruyabilmek için bizi yormayacak, herkesin her zaman yapabileceği, uygulanması mümkün bazı öneriler paylaşıldı.

Düzenli egzersiz

Uzmanlar, haftada 150 dakika “biraz nefes kesecek” tempolu yürüyüş gibi orta yoğunlukta aktivite veya koşma veya bisiklete binme gibi 75 dakika daha yüksek yoğunlukta egzersiz öneriyor. Ancak kişi daha önce egzersiz yapmadıysa ya da eğer 40 yaşın üzerindeyse spor yapmadan önce dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor. 

Sigara içen ve ailesinde kalp rahatsızlığı olan kişilerin düzenli egzersizden önce mutlaka doktor kontrolünden geçmesi öneriliyor. 

Aşırıya kaçmayın

Maraton gibi yoğun hareket gerektiren sporların kalp hasarına yol açabileceği ve bilinçsizce aşırı egzersiz yapılmaması gerektiği belirtildi.

Hareket şart

Günde belirli bir sayıda adım atılmasını öneren doktorlar, bu sayıya evde yürüyerek bile ulaşılabileceğine dikkat çekti.

Kolesterole dikkat

Kolesterolün karaciğerde üretilen ve aynı zamanda yiyeceklerde de bulunan bir yağ türü olduğuna dikkat çeken uzmanlar, fazlasının atardamarların, özellikle de kalp atardamarlarının ve beyni besleyen damarların tıkanmasına yol açtığını söyledi. Kolesterolün kalp hastalıkları ve felce neden olabildiği belirtildi.

Kalıtsal risk değerlendirilmeli

60 yaşın altında kalp krizi geçiren bir aile üyesi olanların doktora görünmesi öneriliyor.

Dengeli beslenme

Meyve, sebze, kuruyemiş, balık ve baklagillerin kan damarlarına ve kalbe iyi geldiğini belirten doktorlar, Akdeniz tarzı beslenmeyi öneriyor. Ayrıca kızartma gibi sağlıksız yiyeceklerden de uzak durulması tavsiye ediliyor.

Uykusuz kalmayın

Günde 8 saat uykuyu öneren doktorlar, geceleri çalışmanın iltihaba ve daha kötü kardiyovasküler sonuçlara yol açtığını ifade etti.

Stresi azaltın 

Stresli yaşama sahip hastalara yürüyüş, dinlenmek için kendilerine zaman ayırma gibi öneriler paylaşılıyor. ­

 

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close