İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

HZ. YA'KUB (A.S.)

24.04.2024    |

Ya’kub (As.), İshak'ın (As.) oğlu idi. Lakabı, İsrâildi. İsrâil “Allah'ın kulu” demekti. Doğumu ve peygamberliği önceden müjdelenendi.

“Biz ona (Sâre'ye) İshak'ı ve İshak'ın ardından da Ya’kub'u müjdeledik!" (Hûd 11/71)

 Bu müjdede bir teselli anlamı vardı. Çünkü İbrahim (As.) ve Sâre Bâbil'den çıkarılmışlardı. “İbrahim, onları Allah’tan başka taptıklarıyla baş başa bırakıp (Bâbil'den Şam’a) çekilince ona İshak ve Ya'kub'u bahşettik ve her birini peygamber yaptık. Onlara rahmetimizden bağışta bulunduk. Her birinin her dilde üstün şekilde anılmalarını sağladık.” (Meryem 19/49-50)

Ya'kub (As.), kendisine vahiy indirilenlerdendi. (Nisâ4/163. Bk. Bakara 2/136; Âl-i İmrân 3/84)

Bol servet ve evlâda malikti. Çocuklarının adedi on iki idi. Son ikisi Yusuf ve öz kardeşi (Bünyamin)di. Dinde kuvvetliydi. (Sâd 38/45)

Hâlisti. (Sâd 38/46)

Sâlihti. (Enbiya  21/72)

Bitmeyen, güzel bir sabra sahipti. (Yusuf 12/83)

Hidayete erdirilmişti. (En’am 6/84)

Seçkin ve hayırlı kişilerdendi. (Sâd 38/45-47)

Kendisi evlat acısı ve evlât ihanetiyle imtihan edildi. Yusuf’un hasretiyle yıllarca sessiz sessiz inledi. Sonunda gözlerine ak indi. Hüznünü içinde gizledi. Şikayetini sadece Allah’a iletti. Kimseye “Derdim şudur” demedi. Bir an bile ümidini kesmedi. Ümitsizliğe düşmedi. Bekledi…

Ya’kub (As.), sabrıyla, ümidiyle örnek bir peygamberdi. Rüya tâbir etmeyi de bilirdi. Şu olay buna açık delildi;

“Yusuf babasına; –Babacığım, rüyamda on bir yıldız, güneş ve ayın bana secde ettiklerini gördüm, demişti. Ya’kub dedi; –Yavrum, rüyânı kardeşlerine anlatma, yoksa sana tuzak kurarlar. Zira Şeytan insanın apaçık düşmanıdır. Rabbin seni böylece rüyandaki gibi seçecek, sana rüyaları yorumlamayı öğretecek. Daha önce ataların İbrahim ve İshak’a nimetlerini tamamladığı gibi sana ve Ya’kub soyuna da tamamlayacaktır. Doğrusu Rabbin bilir ve her işi hikmetle görür.” (Yusuf 12/4-6)

 

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close