İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09 İkindi16:52
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %39
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Öğle
13:09
Giriş Yap

Cömertliğin arttığı ay, Ramazan

29.03.2024    |

Sadaka, İslâm’ın iyilik idealini ifade eden bir kelimedir ve daha çok maddî yardım anlamında kullanılsa da yüzdeki tebessüme varıncaya kadar iyilik niyetiyle yapılan her ameli içerir.

Sevgili Peygamberimiz’in (SAS.) dine uygun her işin kapsamına girdiğini belirttiği bu iyilik idealinin zirveye çıktığı zamanların başında Ramazan-ı Şerîf ayı gelir. (Buhârî, Edeb 33; Müslim, Zekat, 53.)

Nefsânî arzuların dizgine vurulduğu, diğerkâmlığın ön plana çıktığı bu ayda, iyilik en yakından başlar ve kıtalar dolaşır.

Ramazan, gönül dünyamızda açtığımız bir kapıdır.

Ramazan, sabrı ve tevekkülü öğretir, iradeyi güçlendirir.

İmsaktan iftara helal ve hak olana dokunmayan mü’min, helalin de hakkın da gerçek sahibine yaklaşır. Yaklaştıkça kendisine lütfedilen sayısız nimetin farkına varır. Nimetin sahibi ve yaratıcısına şükürle yaratılanı gözetmeye başlar.

Sadaka, paylaşmak anlamıyla bir gayeye dönüşür bu ayda. Sadaka sınır tanımaz, gönülden gönle, elden ele, evden eve, şehirden dünyaya yol bulur.

Ramazan, içerisinde bin aydan hayırlı Kadir gecesini barındırır. Bu sebeple Ramazan-ı Şerîf’te yapılan ibadetler ve iyilikler katlanarak büyür.

Ümmet-i Muhammed, Sevgili Peygamberi gibi Ramazan ayında gözlerini kulluğun zirvesine dikerek, gönlü ve zihni Kur’ân-ı Kerîm’le buluştukça oruç, namaz, zekat, sadaka gibi amellerini arttırarak oraya varmaya çalışmaktadır.

Nitekim hayatı iyiliği artırma vesilesi gören Sevgili Peygamberimiz “Hangi sadaka daha faziletlidir?” sorusuna “Ramazan ayında verilen sadaka” cevabını vermiştir. (Tirmizi, Zekat, 28/663.)

Hadîs-i şerîfte geçen sadaka kelimesinin zekatı da kapsadığı düşünüldüğü için asırlardır Müslümanlar zekatlarını bu ayda vermeye özen göstermiş, her çeşit sadakayla hayırlarını artırmaya çalıştıkları Ramazan günlerini bu aya has fıtır sadakası ile bayrama uğurlamışlardır.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close