İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09 İkindi16:52
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %40
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Öğle
13:09
Giriş Yap

ABD’de Ramazan heyecanı

Özel Haber
Özel Haber
01.04.2024    |

Ramazan ayı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Müslümanlarca da coşkuyla yaşanıyor.

Camiler ve İslami merkezler Ramazan ayının başından itibaren Müslümanların bu mübarek ayı huzurla ve dolu dolu geçirebilmesi için hazırlandı.

Virginia eyaletinde bulunan İslami merkezler, hemen her ilçede var olan irili ufaklı mescidlerin yetersiz olabileceğini düşünüp, otel salonu ve spor salonu gibi mekanları teravih namazı için kiraladı. Kimi merkezlerde vardiyalı çalışanlar düşünülerek teravih namazları biden fazla kez kılındı.

Teravih namazlarına gelen çocuklu aileler için özel çocuk bakım ve oyun alanları düzenlenen merkezlerde hem çocukların bu manevi iklimden mahrum kalmamaları hem de aile ve cemaatin huzur içinde ibadetlerini ihya edebilmeleri için gayret sarf edildi.

Pek çok merkezde her akşam, bir kısmında da haftanın belli günlerinde düzenlenen iftarlara hayır sever aileler destek oldular. Her yaşta çocuk ve gençler için ayrı ayrı iftar programları organize edildi. Havanın güzel olduğu günlerde cami bahçelerini iftar yapan aileler doldurdu. 

Mukabele okumaları, çeşitli sohbet ve eğitim programları diğer etkinlikler arasında yer aldı.

Camiler Ramazan ayının başında iftar, teravih, kıyam (teheccüd namazı) ve sohbet programlarını cemaatleriyle paylaşarak herkesin programına uygun bir düzenleme yapmaya gayret ettiler. Genelde hatimle kılınan teravih namazları bazı merkezlerde 8, bazılarında ise 20 rekat olarak eda edildi. Teravihten önce yapılan sohbetlerle cemaat bilgilendirildi. 

Kıyam adı verilen gece namazı ve bilhassa son 10 günde tertip edilen ve ailecek katılım sağlanan sahur programlarıyla camiye olan bağlar daha da güçlendirildi. 

Ramazan heyecanı sadece camilerde değil, üniversitelerde de yaşatılmaya gayret edildi. Müslüman öğrenci birlikleri tarafından tertip edilen ve çeşitli Müslüman ülke elçilikleri tarafından düzenlenen iftar programlarına eğitim kurumundaki tüm öğrenciler davet edildi. 

Tüm bu etkinliklerin yanı sıra camilerde yeni Müslüman olanları görmek, hatta çoğunun şahadetine şahitlik etmek burada yaşayan Müslümanların sevincini artırdı.

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close