İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:35 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:44 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 26°C Nem %61
Türkçe
20 Zilka'de 1441 11 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Gürültüye kalkan

05.05.2012    A+ | A-

Avrupa Birliği müzakereleri kapsamında devam eden Çevre Faslı'nın alt başlığı çerçevesinde Türkiye ilk defa gürültü yönetmeliğine kavuşuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı proje kapsamında, gelişmiş ülkelerde kullanıldığı gibi, otoyol ve demiryolu kenarlarında yalıtım panelleri, havaalanlarında ses emici tepecikler yerleştirilecek.

Korna yasaklanacak


2014'te başlatılacak proje kapsamında Bahçeşehir, İstanbul Teknik Üniversitesi Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversiteleri'nden uzmanlar, tüm şehirlerde belirlenen alanlarda gürültü ölçümleri yapacak ve Türkiye'nin gürültü haritası ortaya çıkarılacak. Haritanın tamamlanmasının ardından hayata geçirilecek Gürültü ile Mücadele Eylem Planı kapsamında şehirler ile gürültü arasına duvar çekilecek. Planın en çarpıcı ayrıntısı ise şehir merkezlerinde fazla gürültüyü engellemek için kullanılacak yöntemler:


- Şehir merkezlerinde trafikten kaynaklanan gürültü kirliliğini engellemek için sessiz ve ağaçlandırılmış alanlar oluşturulacak.


- Merkezi kavşak ve tali yollarda, okul ve hastane çevrelerinde korna çalmak yasaklanacak.


-Belediyeler yol çalışmalarında çevreyi rahatsız etmemek için önlemler alacak, inşaat etrafları yalıtımlı duvarlarla korunacak çok fazla yolun geçtiği yerlerde sessiz ağaçlı ortamlar oluşturulacak.


Sabah

Diğer Haberler

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat Olabilir

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020

Bilimsel olarak kanıtlandı: Hayvanlar depremi önceden seziyor

Deprem bölgesinde aylarca izlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin davranışlarında bariz değişiklikler saptandı.
10.07.2020

B12 vitamini nedir, hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 vitamini suda çözünebilen ve vücutta az da olsa depolanabilen bir vitamin çeşididir.
09.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin