İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Parçalı Bulutlu 28°C Nem %42
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Siyasi partilere ‘çevreyi kirletmeyin’ uyarısı

Siyasi partilere ‘çevreyi kirletmeyin’ uyarısı

08.02.2014
Mahalli idareler seçimleri öncesi partilerin seçmenlerini etkilemek için hazırlattığı bayrak, flama, afiş gibi materyallerin çevre kirliliğine neden olabileceği bildirildi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topbaş, seçimlerin demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu, o nedenle de insanların kendi görüşlerine göre oy vermesinin önemli bir kavram olduğunu söyledi. Mahalli idareler seçimlerine yaklaşık 50 günlük bir sürecin kaldığını ve partilerin bu nedenle çalışmalarına hız verdiğini belirten Topbaş, Türkiye’de seçim döneminde oldukça fazla nitelikte çevresel kirliliğe neden olabilecek aktivitelerin yapıldığını ifade etti. Topbaş, bu aktivitelerin başında konvoyların geldiğini anlatarak, “Konvoylar neticesinde hem ülkemizde akaryakıt israfı oluyor hem de akaryakıttan kaynaklanan zehirli gazlar açığa çıkıyor. Bunlar günlük trafik yoğunluğunun üstüne artı bir trafik yoğunluğu getirdiği için hava kirliliğine yol açarak insan sağlığını tehdit ediyor” dedi.

“Plastik ürünler imha edilmeli”

Seçim sürecinde partilerin ve adayların kendini tanıtabilmek için basılı eserler ortaya koymaya çalıştıklarına dikkati çeken Topbaş, “Partililer bu süreçte isim ve amblemlerinin yer aldığı bayrak, flama, afiş ile broşürler de hazırlatıyorlar. Plastik karışımlı ciddi anlamda boyalı ve renkli kâğıtlardan oluşan bu ürünler seçim sonrası imha edilmesi gereken ürünlerdir. Bu ürünlerin ölçüsüz bir şekilde kullanılması hem doğada hem de bunun sonucunda doğanın bize sunduğu nimetlerden kaynaklanan kirlilikler ortaya çıkarıyor” diye konuştu. Topbaş, önceki seçimlere oranla bu yıl daha bilinçli davranıldığını vurgulayarak, “Bu sene bu tür tanıtım araçları biraz daha az kullanılıyor ve konvoylara da daha az rastlıyoruz. Umarız seçime yaklaşırken bu kurallara hem adaylar hem de partililer dikkat eder” ifadesini kullandı.

Millî Gazete
Diğer Haberler

Uzaktan eğitim dersleri artacak

Üniversitelerde yüz yüze ve uzaktan eğitimle harmanlanmış karma eğitim uygulaması yapılacak. En fazla yüzde 30 olan uzaktan eğitim ders oranı ise yüzde 40’a çıkarıldı.
05.06.2020

Haziranda 40 ülkeyle uçuşlar başlıyor

Alınan önemler kapsamında 10 Haziran'a kadar durdurulan dış hat seferleri başlıyor. Bu tarihten başlayarak kademeli olarak 40 ülke ile uçuşlar yapılacak.
05.06.2020

Milli uydu İmece'nin testleri başlıyor

Türkiye'nin ilk yerli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'nin gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
04.06.2020

Fatih Sondaj Gemisi Trabzon’da arama yapacak

Karadeniz'de petrol arayacak olan ve 29 Mayıs günü İstanbul'dan hareket eden Fatih Sondaj Gemisi Trabzon'a ulaştı.
02.06.2020
Okudukça
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var…

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin