İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:30
Hava - Açık 29°C Nem %42
Türkçe
14 Şevval 1441 6 Haziran 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Tarlada sarımsak nöbeti

Tarlada sarımsak nöbeti

08.08.2015

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetişen ve Şubat ayı sonunda dikimi gerçekleşen sarımsağın hasadı devam ediyor. Üreticiler, hırsızlık olaylarına karşı tarlalarında gece nöbet tutuyor.

Türkiye’nin yüzde 30’luk sarımsak ihtiyacını karşılayan Taşköprü’de, bu yıl sarımsak üretiminin 20 bin ton civarında olması bekleniyor. Sarımsak borsasının bulunmaması nedeniyle yıllar itibariyle fiyatların farklılık gösterdiği Taşköprü sarımsağı, 10 TL’den alıcı buluyor. Hasadı dört hafta süren sarımsağın tarlada kuruması için 10 gün kadar beklemesi gerekiyor.

Kuruyan Taşköprü sarımsağının, Taşköprü ve Kastamonu’da kurulan sarımsak pazarında satılmasına başlandı. Her yıl Taşköprü’de 4 bin ailenin geçim kaynağı olan sarımsağın hak ettiği değeri alıp geçimlerini sağlamak ümidi ile yaşayan üreticiler, çocuğu yaşlısı, kadını erkeğiyle sarımsak tarlalarında emek sarf ediyor.

Sarımsak üreticileri, tarlalarda aileleriyle birlikte traktör yardımıyla sarımsağın hasadına başladı. Bir yandan tarlada sarımsaklar traktör yardımıyla sürülürken, diğer yandan aileler, topraktan sarımsağı çıkarıyor.

Taşköprü sarımsağının dünyada ve Türkiye’de büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyen bir üretici, “Hem iklim şartları hem de su özelliğinden dolayı aroması yüksektir. Türkiye’nin yaklaşık yüzde 30’u civarında sarımsak ihtiyacı, Taşköprü’den karşılanmaktadır. Taşköprü sarımsağı, artık Türkiye’nin her yerinde bilinmektedir. Taşköprü sarımsağının, dayanıklılığı ve kalitesi diğer sarımsaklardan çok daha üstündür. Taşköprü sarımsağının hasadı Temmuz ayının ilk haftasında başlar. Bu yüzden Temmuz ayının ilk haftasından önce Taşköprü sarımsağı var deniliyorsa bu doğru değildir. Çünkü bizim hasadımız, en erken Temmuz ayının 10’ununda başlar. Ağustos ayının başlarına kadar devam eder. İyi bir muhafaza ile Haziran veya Temmuz ayına kadar yaklaşık 1 yıl dayanıklılığı sürer. Buda bizim sarımsağımızın kalitesinin yüksek olduğunu gösterir. Diğer illerdeki sarımsaklar, çok üzün süre dayanmaz, kararma veya diş altı olur. Bu şekilde tüketiciler, bu tür sarımsakların Taşköprü sarımsağı olmadığını gösterir” diye konuştu.

Milliyet

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Kıssadan Hisse

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin