İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:30 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:38 Yatsı22:26
Hava - Parçalı Bulutlu 16°C Nem %77
Türkçe
10 Şevval 1441 2 Haziran 2020 Salı Saat: -
Menü

Sürücülere 'bayram yolculuğu' uyarısı

Sürücülere 'bayram yolculuğu' uyarısı

09.09.2016

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Apaydın, Kurban Bayramı nedeniyle uzun yola gidecek sürücülerin her 2 saatte bir 15-20 dakika mola vermesi gerektiğini belirtti.

Apaydın, bayram tatillerinde trafikte yoğunluğun artmasından dolayı sürücülerin daha dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu.

Bayramlarda can ve mal kaybının azaltılması için sürücülerin uykusuz ve yorgun yola çıkmamalarını tavsiye eden Apaydın, trafik kazalarının birçoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığına işaret etti .

Sürücülerin, emniyet kemerleri sürekli takılı halde trafikte seyretmeleri gerektiğini kaydeden Apaydın, şunları dile getirdi:

''Bayramlar bizim en güzel günlerimizden. Ancak hatalı araç kullanmak ve kurallara uymamak sebebiyle bu güzel günler hep kabusa dönebiliyor. Özellikle dini bayramlarda gerek şehirler arası gerekse şehir içindeki trafik yoğunluğu 10 katı aşkın artıyor. Dolayısıyla belki trafiğe yeni çıkan sürücülerimiz oluyor. Yorgunluktan kan şekeri düşebilir. Bazı bölgelerimizde ani yağmurlar oluyor. Yoğun sıcaklar nedeniyle asfaltta erimeler meydana geliyor. Bunlar da sürücüleri zor durumda bırakıyor. Yolun her halini göz önünde bulundurarak, temkinli araç kullanılması gerekiyor. Sürücüler her 2 saatte bir 15-20 dakika mola vermeli. Sürücülerimizin sürekli mola vermesini ve dinlenmelerini, hem kendi sağlıkları hem de onları bekleyen yakınları adına çok önemsiyoruz."

''Kör noktalara dikkat''

Apaydın, bayram günlerinde trafik kazalarını azaltmak için Karayolları Genel Müdürlüğünce kaza potansiyeli yüksek kesimlerde iyileştirme çalışmaları yapıldığını anlattı.

Türkiye'de bu yıl kör nokta olarak bilinen 130 yerde iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Apaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Uzun yola giden sürücülerin ara ara mola vermeleri iyi olur. Bayramlarda nakliye ambarları kapalı. Kamyonlarımız trafikte yok. Sadece yolcu taşımacılığı yapan otobüsler var. Onlar da 4 saatten fazla araç kullanmıyor ve çift şoför gidiyorlar. Özel otomobil sürücülerimiz, trafik kurallarını ihlal ederek 10 saate kadar araç kullanabiliyor. Bu sürücülerimiz yollarda dinlenmeli. Otobüs sürücülerimiz bu kuralla dikkat ediyor. Özel araç kullananlar sadece hız kurallarına uymaya çalışıyor, oysa yola uykusuz ve yorgun devam edilmemeli, trafik kurallarına harfiyen uyulmalı."

''Güneşin doğuşu sırasında dikkatli olalım''

Apaydın, sürücülerin güneşin doğuşu sırasında dikkatli olmaları konusunda da uyardı.

Güneşin doğuşuyla beraber sürücülerde dikkat dağınıklığı olduğunu ve beynin uyumaya başladığını kaydeden Apaydın, sözlerini şöyle tamamladı:

''Özellikle sabah gün ışırken, güneş yorgun şoförün gözüne vurduğu zaman insan beyni dururmuş gibi kendini uykuya veriyor. Hatta gözleri açık uyuyor. O bakımdan sabahın erken saatinde güneşin doğuşlarında, özellikle güneşe doğru gidiliyorsa istirahat edilmeli. Eğer bunlara dikkat edilirse bayram hüsran olmaz, herkes kazasız belasız sevdiklerine kolay ulaşır.''

AA

Diğer Haberler

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020

Çocuklar D vitamininden mahrum kalmamalı

Uzmanlar COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların D vitaminine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.
27.05.2020

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin