İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Açık 19°C Nem %82
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Şeker bebeklerin dişlerini yok ediyor

Şeker bebeklerin dişlerini yok ediyor

22.03.2017

Şekerli besinler çocukların sadece metabolizmasını olumsuz etkilemiyor, dişlerini erken kaybetmesine de yol açıyor. Yapılan araştırmalara göre bu vakalar son 10 yılda yüzde 24 arttı. Bazı diş hekimleri bir yaşına girmeden kendilerini ziyaret eden, dişlerini kaybeden çocuk gördüklerini söylüyor.

Bebeklerin beslenmesindeki şeker, onların diş sağlığını olumsuz etkiliyor, süt dişleri doğal olarak düşmesinden önce çürüyor. İngiltere’deki verilere göre çocukların süt dişlerini kaybetme vakaları son 10 yılda yüzde 24 arttı. Rakamlar durumun vahametini ortaya koyuyor zira bu çocukların yüzde 16’sı dört yaşından küçük.

Uzmanlar, yüksek şekerli yiyecek ve içecekten oluşan ‘acımasız’ beslenmenin beşikten başladığını belirterek, günümüzde çocukların içeceklerinin bile şekerli olduğunu söylüyor. Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigel Hunt, çocukların şeker alışkanlıklarının dişleri üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğunu belirterek, bazı bebeklerin daha bir yaşına girmeden diş hekimine ilk ziyaretini yaptığına dikkat çekiyor.

Hunt “Çocuklar günlük şeker ihtiyacını yemeklerde giderebilir ama öğünler arasında abur cubur yiyip gazlı veya şekerli içecekler içmeleri diş sağlığı açısından şanslarını kaybettiriyor. Süt dişleri hastanede, anestezi altında alınıyor. Süt dişlerinin doğal olarak düşmeden önce çıkarılması, daimi dişler çıktığında diş tellerine duyulan ihtiyacı artırıyor. ‘Sadece bebek dişleri’ deyip geçmek yanlış, çünkü çocukluk çağındaki dişlerin bakımı, yetişkinlikte ağız sağlığını etkiliyor. Ailelere çocuklarını şeker içeren gıdalardan, meyve sularından uzak tutmalarını tavsiye ediyoruz” diyor. Uzmanlar, meyve suyundaki şekeri azaltmak için doğal meyve suyunu suyla inceltilmesini tavsiye ediyor.

İngiliz The Independent gazetesine konuşan diş hekimi Andrew Wilson “Dişi apse yapan, ağrıyan, gece uyuyamayan ve yiyecekleri çiğneyemeyen ve gece uyuyamayan çok sayıda çocuk görüyoruz. Çocukların çok küçük yaşta böyle sorunlarla uğraşması onlar için travmatik bir durum. Bir kere 5-6 yaşlarında bir çocuk gelmişti, 20 dişini birden kaybetmişti” örneğini veriyor. Wilson sadece çikolata, şeker değil hazır makarna sosunun bile çocukların dişine zararlı olduğunu söylüyor.

Karar.com

Diğer Haberler

Kene ısırmalarına dikkat!

Havaların ısınmasıyla birlikle kene ısırmaları ve bu ısırmalara bağlı Kırım-Kongo kanamalı ateşi vakaları da görülmeye başladı. Kırım-Kongo kanamalı ateşi genellikle keneler yoluyla bulaşan bir hastalık.
04.06.2020

Tedbirler sera gazı emisyonunu azalttı

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında yapılan kısıtlamalar, Türkiye ve birçok ülkede günlük sera gazı emisyonlarını azalttı.
03.06.2020

'Sağlık bütüncül ele alınmalı'

Sağlıklı olmak, hiçbir hastalığın olmaması hali değil, kişinin bedenen ve ruhen kendisini iyi hissetmesi halidir.
03.06.2020

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin