İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:32 Yatsı22:18 İmsak03:35 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06 İkindi17:04
Hava - Hava durumuAçık 19°C Nem %52
Türkçe
19 Zilka'de 1445 27 Mayıs 2024 Pazartesi
19 Zilka'de 1445
İkindi
17:04
Akşam
20:32
Yatsı
22:18
İmsak
03:35
Güneş
05:29
İşrak
06:11
Öğle
13:06
Giriş Yap

Singapur’da suyun geri kazanımı: Yağmur suyu hasadı

05.10.2021    |

Singapur, Güneydoğu Asya’da 728 km2 lik yüzölçümüyle Yalova’dan daha küçük bir alana sahip. Ülkenin kara alanının üçte ikisi su toplama alanı olarak kullanılıyor.

Singapur, yağmur suyunu ve kanalizasyon suyunu toplamak için iki ayrı sistem kullanıyor. Toprağa düşen yağmur suyu, içme suyu temini için arıtılmadan önce geniş bir kanal, nehir, yağmur suyu toplama havuzu ve rezervuar ağı aracılığıyla toplanıyor. Böylelikle kentsel yağmur suyunun büyük bölümü hasat ediliyor. Adada yaklaşık 8.000 km yapay nehir ve kanal, 17 adet rezervuar var. Yoğun yağışlara karşı taşkınlardan korunmak üzere havza bazlı önlemler geliştiriliyor. Bunlar yüzeysel akış kaynakları, kanallar ve sel bariyerlerinden oluşuyor.

2003 yılında günde 10 bin metreküp üretim kapasitesiyle ilk membranlı arıtma tesisi faaliyete geçti. Yeni Su üretim sürecinde, kullanılmış sular sırasıyla mikro ve ultrafiltrasyon, ters ozmos, ultraviyole dezenfeksiyon aşamalarından geçiyor.

Singapur'da Bedok semtinde yağmur suyu hasadı için 1985 yılında havzası oluşturulan yapay bir göl: Bedok Rezervuarı. Gölün etrafı doğal bir mesire alanı haline getirilmiş, gölün üzerinde su idaresinin yüzer durumda güneş enerjisi panelleri var, bir kısmında balık tutuluyor, bir kısmında ise kano ve su sporları yapılıyor.

Doğal su döngüsüne katılan Yeni Su, ham su gölleri olan rezervuarlara belli oranda katılıyor. Ham sular ülkenin dört büyük yapay gölü olan Seletar, Bedok, Kranji ve Ulu Pandan rezervuarlarının yanı başındaki içme suyu arıtma tesislerinden geçtikten sonra hanelere şebeke suyu olarak sunuluyor.

Sıfır atık hedefinde küçük bir detay: Termosunuzu yanınızdan ayırmayın!

Singapur’da her evin musluğundan içilebilir arıtma suyu akıyor. İşyerlerinde, hastane, AVM gibi toplumsal mekanlarda içme suyu doldurmak için halkın hizmetine ücretsiz olarak sunulan üniteler bulunuyor. Bilgi tabelalarında suyu ve çevreyi korumaya yönelik sloganlar yer alıyor. Halk çeşme suyu içmeye, yanında termos taşımaya, tek kullanımlık plastik su şişesi kullanmamaya teşvik ediliyor.

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close