İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:48 Yatsı21:13 İmsak04:49 Güneş06:20 İşrak06:59 Öğle13:10 İkindi16:51
Hava - Hava durumuAçık 20°C Nem %43
Türkçe
4 Şevval 1445 13 Nisan 2024 Cumartesi
4 Şevval 1445
İkindi
16:51
Akşam
19:48
Yatsı
21:13
İmsak
04:49
Güneş
06:20
İşrak
06:59
Öğle
13:10
Giriş Yap

Boyun fıtığının sebepleri nelerdir?

06.01.2023    |

Boyun fıtığı çoğu insanın yaşamını etkileyen bir sağlık sorunu. En sık 40-60 yaş arasında görülen boyun fıtığında, hastalar genelde ağrıyla uyandıklarını ifade ediyor. 

Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, "Ağrı kola, parmaklara kadar yayılır, elektriklenme, batma, karıncalanma şeklinde olabilir. Genelde kolu başın üzerine kaldırmak ilerahatlar. Boynu öne eğmek veya ağrıyan kol tarafına yatırmak ile ağrı artabilir" dedi

Ketenci, boynun başımızı her yöne çevirmemizi sağlayacak hareket yeteneğine ve başın ağırlığını taşıyan bir yapıya sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu hareketleri omurlar arasında bulunan diskler ve eklemler aracılığı ile sağlar. Boyun omurları içerisinden omurilik geçer. Omurlar arasında bulunan kanallardan ise kol kaslarının hareketini ve kolların duyusunu sağlayan sinirler çıkar. Boyun omurları çok hareketli bir yapıya sahip olduğu için boyun ağrısı sık karşılaşılan bir yakınmadır. Erişkin yaş grubunda insanların yarısı yaşamlarında en az bir kez boyun ağrısı atağı geçirirler."

Boyun ağrısı ne zaman dikkate alınmalı?

* Eğer hastada kanser, romatoid artrit gibi ciddi bir sistemik hastalık varsa,

* Eğer ağrı günden güne azalacağına kötüleşiyorsa,

* Eğer kolda kuvvet kaybı his değişikliği meydana gelmişse,

* Ağrıyla beraber ateş, kilo kaybı gibi belirtiler varsa,

* Eğer boyun kemiklerinde hassasiyet varsa ağrının nedeni ciddi olabilir

Ketenci, özellikle boyunu zorlayan hareketlerden ve uzun süre baş öne eğik pozisyonda çalışmaktan kaçınmanın boyun ağrısı atağına yakalanmayı engellediğini aktararak, şunları söyledi: 

"Günlük yaşam içerisinde boynumuzu korumak güç olacağı için boyun omurgası etrafındaki kasları güçlendirmek en doğru yöntemdir. Düzenli yapılan boyun egzersizleri boyun kaslarını güçlendirir ve boyun omurgasına yansıyan küçük travmaları engeller.

Her zaman cerrahi tedavi gerekmez

Boyun fıtıkları çoğunlukla cerrahi tedaviye gerek kalmadan düzelebilir. Hastaların yüzde90’ının cerrahi tedavi olmadan düzeldiği ve uzun süreli takiplerde ağrısız veya hafif ağrılı oldukları bildirilmektedir. Doktorunuz kısa periyotlarla dinlenme, boyun hareketlerini kısıtlama, ödemi azaltan ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz veya cerrahi olmayan tedavileri uygulamanızı önerebilir. Ancak altı ay cerrahi dışı tedavilerle iyileşmeyen veya kolunda hızla güçsüzlük gelişen hastalarda cerrahi tedavi uygulanabilir."  

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close