İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:32 Güneş08:02 Öğle12:58 İkindi15:22 Akşam17:45 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 14°C Nem %94
Türkçe
18 Cemaziyelevvel 1445 1 Aralık 2023 Cuma
18 Cemaziyelevvel 1445
İmsak
06:34
Güneş
08:04
İşrak
08:45
Öğle
12:58
İkindi
15:22
Akşam
17:45
Yatsı
19:10
Giriş Yap

Singapur gümrüklerinde temassız sisteme geçiliyor

15.06.2023    |

Singapur, 2024'ün başlarından itibaren havayoluyla gümrükten geçen yahut özel araçla sınır komşusu Malezya’ya seyahat edenler için pasaport taramasını karekod okutma sistemiyle değiştirecek.

Sistemin gümrüklerde saatler süren trafiği ve iş gücü gereksinimini azaltması hedefleniyor. Sistemden Singapurluların yanı sıra turist vizesi bulunanlar da yararlanabiliyor.

2019 yılında denemeleri yapılan sistem başarılı bulundu. 2022 yılı Mayıs ayından beri otomatik geçiş noktalarının sayısı havalimanında 130’a ve kara kontrol noktalarında 40 şeride ulaştı.

Otomatik Araç İçi Yolcu Gümrükleme Sistemi’nin, Singapur'un kara kontrol noktalarında aşamalı olarak kullanıma sunulması planlanıyor. Ülkenin Malezya’ya ulaşan iki karayolu gümrüğü olan, her gün yüzbinlerce insanın geçiş yaptığı Woodlands ve Tuas’ta tüm araba gişeleri bu sisteme geçiş yapacak.

Seyahat öncesi kimlik ve pasaport bilgileriyle mobil uygulamada bir profil oluşturan yolcular bireysel veya grup karekodlarını gişelerde okutarak gümrük işlemlerini kısa sürede halledebiliyor. Sistem yolcuların göz, yüz ve parmak izi görüntüleri gibi biyometrik bilgilerini varış izni sürecinde otomatik olarak kaydediyor. E-posta adreslerinde kayıtlarına ilişkin bilgiler e-vize olarak yer alıyor. Pasaportlarını göçmenlik memuruna ibraz etmeleri gerekmiyor. Gümrük memurları yalnızca yolcuların eşkâl bilgilerinin teyidini yapıyor.

İlk ziyaret sonrası her ziyarette aynı bilgiler otomatik gişeden geçmek üzere kullanılıyor.

Girişim, son 20 yılda artan yolcu ve kargo taleplerini karşılamak ve hareketlerini kolaylaştırmak, sınır güvencesini dijital hale getirmek üzere atılan adımlardan biri.

Otomatikleştirilmiş şeritler, gümrük memurlarının çalıştığı pasaport kontrol noktalarına göre daha az fiziksel alan kapladığından ve daha az insan gücü gerektirdiğinden 2025 yılına kadar yılda 300 milyon yolcuya hizmet vermesi bekleniyor.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
Hatm-i Şerif - Fares Abbad Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close