İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:37 Güneş08:07 Öğle13:00 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuYağmurlu 12°C Nem %87
Türkçe
24 Cemaziyelevvel 1445 6 Aralık 2023 Çarşamba
24 Cemaziyelevvel 1445
Yatsı
19:10
İmsak
06:39
Güneş
08:09
İşrak
08:51
Öğle
13:00
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Giriş Yap

Zilhicce ayı ve faziletleri

19.06.2023    |

Hicri takvimin son ayı olan Zilhicce ayı başladı.

Peki Zilhicce ne anlama geliyor? Bu ayda yapılan ibadetler nelerdir? Bu ayın ilk on gününün kıymeti nereden gelmektedir? Ayrıntılar haberimizde:

Zilhicce ayı ve anlamı

Sözlükte “hac ayı” anlamındaki zilhicce kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayıdır. Zilhicce hac ibadetinin yerine getirildiği aydır.

1444 Hicri takvime göre 19 Haziran 2023 itibarıyla Zilhicce ayı başlarken 27 Haziran Salı arefe günü ve 28 Haziran 2023 Çarşamba günü de Kurban Bayramının birinci günü olarak idrak edilecek.

Bu ayda yapılan ibadetler

Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti çoktur.

Zilhiccenin ilk on günü, Beytullah'ı ziyaret günleridir. Namaz, oruç, sadaka ve hac gibi temel ibadetlerin bir araya geldiği günlerdir. Bu sebeple o günlerde yapılacak farzlar, diğer günlerdeki farzlardan, nâfileler de  diğer günlerde yapılacak nâfilelerden daha değerlidir. 

Zilhicce ayında 10. gün ile başlayan bayram günlerinde kurban kesimiyle kurban ibadeti yerine getirilirken bu günlerin bir başka önemi ise Hac ibadetinin yapıldığı günler olmasıdır.

Ayrıca arefe günü ile birlikte bayramın dördüncü günü ikindi namazı sonuna kadar farz namazlardan sonra teşrik tekbirleri getirilir.

Zilhicce ayı ile ilgili hadis-i şerifler

Hz. Peygamber’in, “Allah katında ibadet edilecek -sâlih amel işlenecek- günler içinde zilhiccenin ilk on gününden daha hayırlısı yoktur” (Buhârî, “ʿÎdeyn”, 11; Tirmizî, “Ṣavm”, 52; Ebû Dâvûd, “Ṣavm”, 61);

“Allah katında zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha değerlisi yoktur; bugünlerde tesbihi çok yapın; tahmîdi, tehlîli ve tekbiri çok söyleyin” buyurduğu nakledilir (Şevkânî, Neylü’l-evṭâr, III, 354).

Resûl-i Ekrem zilhiccenin ilk dokuz günü sürekli oruç tuttuğu için bu günlerde oruç tutmak müstehaptır. Yorgun düşmeleri ihtimali bulunan hacıların zilhiccenin sekizinci ve dokuzuncu günlerinde, özellikle vakfenin yapıldığı arefe gününde oruç tutmaları mekruh sayılmıştır.

Zilhicce ayının onuncu günü kurban bayramının birinci günüdür. Bayram'da oruç tutmak, haramdır. Fakat ilk  9 günde oruç tutmanın fazileti büyüktür.

Nitekim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in hanımlarından birinin şöyle dediği rivâyet edilmiştir.

"Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Zilhiccenin dokuz gününü, aşûre gününü ve her aydan ilk Pazartesi ve Perşembe günleri olmak üzerre, üç gün oruç tutardı."  (Ebû Dâvûd,)