İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:32 Yatsı22:18 İmsak03:35 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06 İkindi17:04
Hava - Hava durumuAçık 21°C Nem %52
Türkçe
19 Zilka'de 1445 27 Mayıs 2024 Pazartesi
19 Zilka'de 1445
İkindi
17:04
Akşam
20:32
Yatsı
22:18
İmsak
03:35
Güneş
05:29
İşrak
06:11
Öğle
13:06
Giriş Yap

Singapur gıda sorununa çözümler arıyor

20.06.2023    |

Küçük bir şehir devleti olan Singapur'un gıda arzı, adanın sınırlı kaynakları nedeniyle önemli bir gündem maddesi. Ülkenin yalnızca %1’i tarım arazisi olarak kullanılabiliyor ve gıdanın yüzde 90'ından fazlası şu anda ithal ediliyor.

Yakın zamanda dünya çapında gıda tedarik zinciri, yerli ve milli üretim imkanları daha önemli bir hale geldi ve tüketici gıda fiyatları artmaya devam ediyor. Mesela 2022’de Singapur’un tavuk arzının üçte birinden fazlasını oluşturan Malezya, tavuk ihracatını yasakladı. Bu da tavuk tedarikçileri için daha yüksek maliyetlere ve bazı risklere yol açtı.

Hükümet, uzun vadede Singapur'un gıda kaynaklarını güvence altına almak için sürekli çözüm arayışında. Ülkenin gıda ajansı "üç gıda sepeti" stratejisiyle Singapur'un gıda kaynaklarını çeşitlendirmeyi, yerel gıda kaynaklarını güçlendirmeyi ve yurtdışında arazi kiralayarak gıda yetiştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Singapur’un Avustralya, Endonezya, Çin gibi ülkelerde tarım arazileri ve çiftlikleri bulunuyor. Yalnızca Avustralya’da Singapur’a ait araziler ülke toprağının 20 katı kadar büyüklükte.

Ülkede market raflarında yerli ve pestisitsiz olarak pazarlanan yeşil yapraklı sebzeler, dar alanda çok katlı seralarda topraksız tarımla üretilen inovasyon ürünleri. Kümes hayvanları ve yumurtaları da çok katlı çiftliklerde yetiştirilmekte.

Singapur Gıda Ajansı, Nisan 2023’te cırcır böceği, ipekböceği ve çekirge gibi 16 böcek türünün Singapur'da gıda kaynağı olarak kullanımına yeşil ışık yaktı.

Araştırmacılar böceklerden elde edilen protein barlar üzerinde çalışıyor. ancak toplumda gıda güvenliğiyle ilgili endişeler yüksek. Zira geleneksel yolla elde edilmeyen, güvenli kullanım geçmişi bulunmayan yeni-biyoteknolojik maddeler sözkonusu.

Ürünler çoğunlukla standart bitki proteinleri kullanılarak yapılıyor ancak "soya leghemoglobini" gibi daha önce değerlendirilmeyen kısımlar, normalde gıdalarda bulunmayan kimyasallar ve hücre ortamları da işin içine giriyor.

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close