İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09 İkindi16:52
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %39
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Öğle
13:09
Giriş Yap

Ah(i)ret kardeşiniz kimdir?

25.01.2024    |

Yaradılışı itibariyle insanın kendine ve çevresine güven duyması önemli varlık gerekliliklerindendir. Güven hem kazanılmalı hem de telkin edilmelidir, çünkü güvensizlik toplumun birlik ve beraberliğini oluşturmayı engeller.

Peygamber Efendimiz (SAS.) Medine'ye hicret ederek yeni bir toplum kurduğunda, neredeyse ilk iş olarak kardeşlik anlaşmasını gerçekleştirdi. Bu kardeşlik, karşılıklı yardımlaşma ve sevgiye dayanmaktaydı.

Anadolu'da hâlen yaşatılan bir tür kardeşlik anlaşması vardır, bu da ahretlik anlaşmasıdır.

İki Müslüman arasında dünyada ve âhirette birbirlerine yardım etmek ve dua etmek amacıyla Allah rızası için kurulan bu kardeşlik, aslında dostluk anlamına gelir, ancak Anadolu'da "ahretlik" olarak adlandırılır.

Ahretlik, arkadaşlık, kan kardeşliği veya samimiyete benzemez. İslam kardeşliği içinde daha ileri bir kardeşlik durumu olan ahretlik, daha çok Ashâb-ı Kirâm arasındaki kardeşlik anlaşmasına benzer.

  • Ahretlik, ölüme kadar ve hatta ahirette devam eden bir kardeşlik olarak kabul edilir.
  • Gençler, arkadaşlarını seçme yetisine ulaştıkları yaşta bir ahretlik kardeşi seçerler.
  • Ahretlik, ahlak, kişilik ve huyla benzerlik gösteren iki kadın veya iki erkek arasında kurulur. İnsanlar, ahretliğini seçerken iyi huylu, dindar ve sağduyulu kişiler arasından seçmeye dikkat ederler.
  • Ahretlik bağının "tutması", tarafların iyilik ve kötülük konusunda ortak bir anlayışa sahip olmaları ve bu sorumlulukları yaşamları boyunca taşımalarıyla belirlenir.

Uzun zaman birbirini görmeyen ahretlerin bir araya gelip hasretle kucaklaştıklarında peygamberimize salavat getirmeleri boşuna değil. Allah’ın elçisi, "Birbirlerini seven iki kul karşılaşıp kucaklaştıklarında Resulullah'a (SAS.) salavat getirirlerse, ayrılmadan önce Allah'ın affına ermiş olurlar.” buyuruyor.

Osmanlı'da ahretlik olmanın da bir töreni vardı.

İki genç önce anlaşıp ardından ailelerine haber verirlerdi.

Aileler, çocuklarının arkadaşlığı için komşulara ve akrabalara haber verir ve mevlit ve duaların yapılacağını duyururlardı.

Merasim, ailelerden birinin evinde gerçekleştirilirdi ve katılanlar küçük hediyeler getirirdi.

Gençlerin aileleri de ahretlik seçilen arkadaşa, içinde basma, yazma, çorap, terlik, seccade, patik vb. eşyalar olan birer bohça hazırlar ve takdim ederlerdi.

Ahretlikler hayatta sevinçli veya üzüntülü zamanlarında birbirlerinin yanında yer alır, hayra teşvik eder, kötülüklerden sakındırır, kötü ve tehlikeli yollara sapmalarını önlerdi.

Bir ahretlik vefat ettiğinde, hayatta kalan diğer ahretlik onun ruhu için hayır ve iyilik yapar, ailesine ve çocuklarına kendi ailesinin bir parçası gibi yardımcı olurdu.

Anadolu insanının kalbini ve aklını besleyen tasavvufta da bir yol kardeşliği, muhabbet, ahiret kardeşliği vardır.

“Ahretliğimiz” yol arkadaşımızdır, yanlış yapmamızı önleyendir. Birbirimizi düzeltir, hakkı tavsiye eder, iyiliğe sevk ederiz.­

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close