İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam18:59 Yatsı20:18 İmsak06:10 Güneş07:35 İşrak08:17 Öğle13:21 İkindi16:27
Hava - Hava durumuAçık 12°C Nem %76
Türkçe
17 Şaban 1445 27 Şubat 2024 Salı
17 Şaban 1445
İkindi
16:27
Akşam
18:59
Yatsı
20:18
İmsak
06:12
Güneş
07:37
İşrak
08:17
Öğle
13:21
Giriş Yap

Bilinçli alışveriş için 6 adım

24.11.2023    |

Günümüzde, alışveriş kültürü oldukça dürtüsel, anlık ve keyfe  yönelik bir hal aldı. Sosyal medyada karşımıza çıkan alışveriş linkleri, videolarda eklenen reklamlar, indirim bildiren mesajlar ve mailler alışverişi hayatımızın merkezine yerleştirmiş durumda. 

Reklamların etkisi altında kalarak, sürekli önümüze çıkan ürünleri almadığımızda "Gelişmeleri Kaçırma Korkusu"nu hissedebiliyoruz. Bu durum, popülerliğin gerisinde kalma endişesiyle, aslında ihtiyaç duymadığımız ürünleri satın almamıza yol açabiliyor.

Bu yoğun alışveriş dünya genelinde atıkların miktarını da hızla artırıyor.

OECD'ye göre, dünyadaki plastik atıkların sadece %9'u geri dönüştürülmekte ve geriye kalan %91'lik kısım çevreyi kirletmekte. Bu döngünün kırılması için bilinçli alışveriş yapılmalı.

Bilinçli alışveriş yapmak için şu adımları takip edebiliriz:

1. Kendimize Sorular Sormak: Almak istediğimiz bir ürün olduğunda, neden almak istediğimizi, ürünün fiyatının bütçemize uyup uymadığını, yerli bir ürün olup olmadığını, alternatiflerin var olup olmadığını ve ürünün yapılırken canlılara zarar verilip verilmediğini sorgulamak

2. Ürünün Kalitesini Değerlendirme: Almayı düşündüğümüz ürünün kalitesini değerlendirmek. Dayanıklılığı, malzeme kalitesi, garanti süresi gibi faktörleri göz önünde bulundurmak. Ucuz fiyatlı bir ürün yerine uzun ömürlü ve kaliteli bir ürün satın almak, uzun vadede tasarruf etmemizi sağlayabilir.

3. Ürünlerin Gerekliliğini Değerlendirmek: Belirlediğimiz ürünleri 1-10 arasında puanlayarak gerçekten gerekli olup olmadıklarını değerlendirmek. 7-10 arasında olan ürünler için şu an kullandığımız bir alternatif var mı diye sormak ve eğer varsa mevcut ürün kullanılamaz hale gelene kadar yeni ürünü almamak.

4. Çevre Dostu ve Sürdürülebilir Alternatifleri Araştırmak: Ürünlerin çevresel etkilerini göz önünde bulundurmak. Ekoloji dostu ve sürdürülebilir ürünleri tercih etmeye çalışabiliriz. Geri dönüştürülebilir ambalajları, doğa dostu üretim süreçlerini destekleyen markaları seçmek, kişisel çevresel etkimizi azaltmamıza yardımcı olabilir.

 5. Yerel Küçük İşletmeleri Desteklemek: Büyük markalar yerine, yerel küçük işletmelerden alışveriş yapmaya çalışmak. Yerel üreticileri desteklemek, yerel ekonomiye katkıda bulunmanın yanı sıra, genellikle daha özgün ve sürdürülebilir ürünler bulmamıza da yardımcı olabilir.

6. Alışveriş Sürecini Planlamak: Tüm değerlendirmeleri yaptıktan sonra ürünü almamız gerektiğini düşünüyorsak, alışveriş sürecimizi planlamak. Bu, dikkatimizi sadece ihtiyacımız olan ürünü almamıza odaklar. 

Sonuç olarak, bilinçli alışveriş yapmak, popüler ürünlerin baskısına karşı dirayetli durmak ve hem ekonomimize hem de çevreye daha duyarlı bir yaklaşım benimsemek için etkili bir stratejidir. Bu adımları izleyerek, sadece ihtiyacımız olan ürünleri alabilir ve atık üretimini azaltabiliriz.

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Sırça Köşk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Sırça Köşk
Sırça Köşk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close